Pera Film’den Etgar Keret seçkisi: “Çarpıcı Gündelik Yaşamlar”

Yazan: Ayşe Ebru

Pera Film, yaratıcı kısa hikâyeleriyle tanınan İsrailli yazar Etgar Keret ’in filmlerini Çarpıcı Gündelik Yaşamlar başlıklı seçkiyle Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşturuyor. Keret öykülerinden uyarlanmış dizi ve filmlerle, ünlü yazarın bizzat yönetmen koltuğuna oturduğu yapımları bir araya getiren retrospektif niteliğindeki program, 11 – 31 Mayıs tarihleri arasında hem Pera Müzesi oditoryumunda, hem de müzenin web sitesinden ücretsiz izlenebilecek. 17 Mayıs’ta müzedeki gösterimin ardından gerçekleşecek söyleşide okurlar ve izleyiciler Keret’le bir araya gelme fırsatı bulacak.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Film ve Video Programları sinamaseverleri ünlü yazar Etgar Keret’in dünyasında keyifli bir seyre davet ediyor. Gerçek ve fantastik unsurları bir araya getirmesiyle tanınan öykücü, sinemacı ve senarist Etgar Keret’in filmlerinden oluşan Çarpıcı Gündelik Yaşamlar başlıklı program, Mayıs ayı boyunca hem fiziksel hem çevrimiçi ortamda gösterime sunulacak. Programda yer alan yapımlardan üçü yazarın hayatından ve öykülerinden izler taşırken, dördünün yönetmen koltuğunda Etgar Keret oturuyor.

Sarsıcı öyküleriyle tanınan Etgar Keret’e ve üretim süreçlerine dair pek çok keşif alanı sunan Çarpıcı Gündelik Yaşamlar programı, yakın bir arkadaşının intiharıyla yazarlığa itilen Keret’in, kendi hayatında yaşanan gerçek olayları nasıl kurguya dönüştürdüğüne tanıklık etme fırsatı sunuyor.

Gerçek ile kurgu arasında, absürt ve sürprizli yolculuklar

Programdaki filmlerden Etgar Keret: Gerçek Bir Hikâyeden Uyarlanmıştır filmcilik, animasyon, gerçekler, uydurma, yalan ve sanata olan sevgiyi bir araya getiriyor. Keret’in benzersiz hikâye anlatımına odaklanan bu belgeselde ünlü yazarın Tel Aviv’deki yakın çevresiyle ilişkisinden New York’a uzanan kitap turnesine farklı anlar yer alıyor. Yönetmen eşi Shira Geffen, çocukluk ve çalışma arkadaşları, en sevdikleri Etgar Keret hikâyesini paylaşıyor. İzleyicilere hikâye anlatımının neden önemli olduğunu hatırlatan belgeselde, tıpkı Keret’in öykü ve anekdotlarında olduğu gibi, herkes kendinden bir şeyler bulabiliyor.

Ünlü yazarın eğlenceli ve samimi bir portresini çizen Etgar Keret: Hangi Hayvansınız? belgeseli, Keret’in New York’a uzanan kitap turnesini ve bu süreçteki sorgulamalarını ele alıyor. Keret’in hayat, aile ve kariyer gibi konulara bakışını sunan belgeselde yazarı, hayatı ve babasının yakın zamandaki ölümü üzerine düşünürken görüyoruz. Dünya edebiyatının ünlü isimlerinin de yer aldığı yapım, sunduğu dokunaklı, absürt ve komik seyir deneyiminin yanında izleyicileri Keret’in kişisel ve eğlenceli yolculuğuna ortak ediyor.

Absürt bir mizaha sahip Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi kız arkadaşından ayrılıp, ailesi tarafından yanlış anlaşıldıktan sonra intihar eden Zia’nın öbür dünyadaki yaşamına odaklanıyor. Bayağı işler, köhne barlar, eski sevgililer ve kötü toplu taşımanın olduğu bu dünyada edindiği iki arkadaşla birlikte Zia, külüstür bir station wagon araçla yola düşüyor. Beklenmedik mucizeler ve absürt bir mizahla dolu film, hayatın ne kadar kıymetli ve sürprizlerle dolu olduğunu gözler önüne seriyor.

Wristcutters: A Love Story

Etgar Keret yönetmen koltuğunda

Etgar Keret’in Ran Tal ile birlikte yönetmenliğini üstlendiği Üstünkörü iflah olmaz bir romantiğin trajikomik hikâyesini anlatıyor. Kaderin hatalı olduğunu kanıtlamak için her şeyi yapmaya hazır ve kaybeden olmaya mahkûm bir adam, sevgilisinin adını koluna dövme yaptırarak ona sürpriz yapmak ister. Bu sırada başka bir sevgili bulan ana karakter, sonsuz aşka olan inancından vazgeçmek ya da aynı isme sahip başka bir kadın bulmak zorundadır.

Denizanası kendi düğününde kilitli bir tuvalet kabininden çıkmaya çalışırken bacağını kıran gelin Keren, bu düğünde garsonluk yapan Batya ve yanında çalıştığı kişiyle birlikte düğüne katılan ev hizmetlisi Joy’un hikâyesini anlatıyor. Keret ve yönetmen eşi Shira Geffen, İsrail’in en kozmopolit şehrinde iletişim, sevgi ve kader meseleleriyle boğuşan bu kadınların kendi yollarını çizme çabasını dokunaklı, nükteli ve güçlü bir sinema diliyle izleyicilere sunuyor.

Denizanası ile büyük bir başarı yakalayan Etgar Keret ve Shira Geffen 4 bölümlük mini dizi Aracı ile yönetmenlik koltuğunu tekrar paylaşıyor. Kendi Japon balığından hukuk danışmanlığı hizmeti alan evsiz bir emlakçının, zamanda yolculuk edebildiğini keşfetmesi üzerine yaşadıklarını aktaran Aracı, bilinçaltının en karanlık köşelerine esprili bir şekilde sızmaya çalışan benzersiz bir öykü.

Programın tek kısa filmi Dışarıda’da Etgar Keret, yönetmen koltuğunu Inbal Pinto ile paylaşıyor. 2020 yılında yayımlanan bu film, Covid-19 karantinasının kaldırılmasından üç gün sonra bile kimsenin evden çıkmayacağının bilindiği bir gelecekte geçiyor.Çarpıcı Gündelik Yaşamlar: Etgar Keret programı, 11 – 31 Mayıs tarihleri arasında hem Pera Müzesi Oditoryumu’nda hem de film.peramuzesi.org.tr adresinde çevrimiçi olarak izlenebilir.

Gösterim Programı
Çarpıcı Gündelik Yaşamlar: Etgar Keret, 11 – 31 Mayıs

11 Mayıs  Çarşamba
19.00       Etgar Keret: Gerçek Bir Hikâyeden Uyarlanmıştır (66′)
Etgar Keret: Based on A True Story

13 Mayıs Cuma  
20.00       Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi (91′)
Wristcutters: A Love Story

14 Mayıs Cumartesi
15.00       Aracı (180′)
The Middleman

17 Mayıs Salı
19.00       Denizanası (78′)
Jellyfish
20.30       Konuşma/ Talk Etgar Keret

18 Mayıs Çarşamba
19.00       Üstünkörü (40′) + Dışarıda (8’)
Skin Deep  (40′) + Outside (8’)

20 Mayıs Cuma
20.00       Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi (91′)
Wristcutters: A Love Story

21 Mayıs Cumartesi
15.00       Aracı (180′)
The Middleman

22 Mayıs Pazar
15.00       Etgar Keret: Hangi Hayvansınız? (58′)
Etgar Keret: What Animal Are You?

25 Mayıs Çarşamba
19.00       Etgar Keret: Hangi Hayvansınız? (58′)
Etgar Keret: What Animal Are You?

27 Mayıs Cuma
19.00       Etgar Keret: Gerçek Bir Hikâyeden Uyarlanmıştır (66′)
Etgar Keret: Based on A True Story

28 Mayıs Cumartesi
15.00       Denizanası (78′)
Jellyfish

31 Mayıs Salı
19.00       Üstünkörü (40′) + Dışarıda (8’)
Skin Deep  (40′) + Outside (8’)

Pera Film
Çarpıcı Gündelik Yaşamlar: Etgar Keret
11 – 31 Mayıs 2022

Üstünkörü
Skin Deep

Yönetmenler: Etgar Keret, Ran Tal
Oyuncular: Shai Avivi, Dana Modan, Gal Zaidİsrail
1996, 40′, DCP, renkli
İbranice, İngilizce; Türkçe altyazılı

Üstünkörü, kaderin hatalı olduğunu kanıtlamak için her şeyi yapmaya hazır ve kaybeden olmaya mahkûm bir adamın trajikomik hikayesidir. Film, sevgilisine onun adını sol koluna dövme yaptırarak sürpriz yapmak isterken, başka bir sevgili bularak sürpriz yapan iflah olmaz bir romantiğin yolculuğunu beyaz perdeye taşıyor. Ana karakterin artık iki seçeneği var: Sonsuz aşka olan inancından vazgeçmek ya da aynı isme sahip başka bir kadın bulmak.

Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi
Wristcutters: A Love Story

Yönetmen: Gur Bentovit
Oyuncular: Shannyn Sossamon, Patrick Fugit, Shea Whigham, Tom Waits, John Hawkes
ABD, İngiltere 2006, 91′, HDD, renkli
İngilizce, Rusça; Türkçe altyazılı

Zia için hayat zordur; yakın zamanda kız arkadaşından ayrılmış, ailesi tarafından yanlış anlaşılmış ve evet, bir de kendisini öldürmüştür ve şu anda ‘öbür dünyada’ yaşamaktadır. Bu, bayağı işler, köhne barlar, eski sevgililer ve kötü toplu taşımanın olduğu bir öbür dünyadır. Zia, oraya varır varmaz iki arkadaş edinir: Zeki ve tuhaf bir cazibesi olan Rus bir rock tutkunu ile öbür dünyaya kaderin acımasız bir cilvesi sonucu gönderildiğine inanan seksi, akıllı ve masum bir genç kız. Bir anda aile olan bu üçlü, kâğıt bantla tutturulmuş turuncu renkli külüstür bir station wagon araçla yola düşer. Beklenmedik mucizeler ve absürt bir mizah ile dolu bu film, hayatın ne kadar kıymetli ve sürprizlerle dolu olduğunu gözler önüne seriyor.

Denizanası
Jellyfish

Yönetmenler: Shira Geffen, Etgar Keret
Oyuncular: Sarah Adler, Nikol Leidman, Gera Sandler, Noa Raban
İsrail, Fransa 2007, 78′, BluRay, renkli
İbranice; Türkçe altyazılı

Dokunaklı, çoğu zaman nükteli ve son derece güçlü bir sinema dili barındıran Denizanası, kesişen hikâyeleriyle modern İsrail’deki hayatın alışılmadık bir portresini çizen Tel Aviv’deki üç kadının öyküsünü konu alıyor. Etkinliklerde garsonluk yapan Batya, sahilde terk edilmiş gibi görünen bir çocuğu evine alır. Batya, kilitli bir tuvalet kabininden kaçmaya çalışırken bacağını kırarak Karayipler’de rüya gibi bir balayı şansını kaybeden bir gelin olan Keren’in düğünündeki garsonlardan biridir. Oğlunu suçluluk duygusu içinde memleketi Filipinler’de bırakmış, İbranice bilmeyen bir ev hizmetlisi olan Joy da düğüne yanında çalıştığı kişiyle katılmıştır. İsrail’in en kozmopolit şehrinde kendi yollarını çizerken iletişim, şefkat ve kadere dair meselelerle karşı karşıya kalan bu üç kadın, kimi zaman şehrin sakin denizlerinde huzursuzluk dolu bir sığınak bulurlar.

Etgar Keret: Hangi Hayvansınız?
Etgar Keret: What Animal Are You?

Yönetmen: Goran Dukić
İsrail 2012, 58′, HDD, renkli
İbranice, İngilizce; Türkçe altyazılı
Etgar Keret

Bu belgesel, ünlü yazar Etgar Keret’in eğlenceli olduğu kadar samimi bir portresini de çiziyor. Keret’in yönetmen arkadaşı Gur Bentwich, New York’a kadar oradan oraya savrulacakları bir kitap turnesinde Keret’e eşlik eder. Okumalar ve röportajlar arasında, Keret bir yazar olarak hayatı ve babasının yakın zamandaki ölümü üzerine düşünür. Keret’in hayat, aile ve kariyer konularına sunduğu ayarsız bakış açısı, sanatçının beyazperdeye yansıyan portresinin merkezine oturuyor. Gezi boyunca Keret, yazar Nathan Englander ve This American Life programının sunucusu Ira Glass gibi New York’un ileri gelenleriyle buluşur. Dokunaklı, absürt ve komik bir seyir deneyimi sunan Hangi Hayvansınız?, seyircisini dünya edebiyatının en özgün kalemlerinden biriyle kişisel ve eğlenceli bir yolculuğa davet ediyor.

Etgar Keret: Gerçek Bir Hikâyeden Uyarlanmıştır
Etgar Keret: Based on A True Story

Yönetmen: Stephane Kaas
Oyuncular: Etgar Keret, Adi Arnon, Steef Cuijpers, Jonathan Safran Foer, Ira Glass
Fransa, İsrail, Hollanda, ABD 2017, 66′, DCP, renkli
İngilizce; Türkçe altyazılı

Etgar Keret’in hem kısa öykülerinde hem de kendi yaşamından anekdotlarında inanılmaz absürtlüklere rağmen insan kendinden bir şeyler bulabiliyor. Bu belgesel, yazarın üslubuna sadık kalarak, Keret’in dünyayla ilgili kendine has hikâyelerinin perde arkasını araştırıyor. Belgesel; filmcilik, animasyon, gerçekler, uydurma, yalan ve sanata olan sevgiyi bir araya getirerek, Keret’i Tel Aviv’deki yakın çevresinden, New York kitap turuna kadar farklı anlarda yakalıyor. Yönetmen eşi Shira, çocukluk arkadaşları, Jonathan Safran Foer ve Ira Glass gibi meşhur çalışma arkadaşları, herkes en sevdiği Keret hikâyesini paylaşıyor. Her şeyden çok ve tıpkı Keret’in kitapları gibi bu film de neden hikâye anlattığımıza dair ilham veriyor.

Aracı
The Middleman

Yönetmenler: Shira Geffen, Etgar Keret
Oyuncular: Mathieu Amalric, Eddy Mitchell, Nicole Shirer, Sarah Adler, Michelangelo Marchese
Fransa, Belçika 2019, 4 bölüm, 180′, DCP, renkli
Fransızca; Türkçe altyazılı
Etgar Keret

Denizanası‘nın başarısından sonra Etgar Keret ve Shira Geffen, mini dizi Aracı ile yeniden yönetmen koltuğuna oturuyor. Bilinçaltımızın en karanlık köşelerine esprili bir şekilde gizlice sızmaya çalışan benzersiz bir öykü, David Lynch ve Luis De Funes karması bir sinematografiyle karşınızda: Kendi Japon balığından hukuk danışmanlığı hizmeti alan evsiz bir emlakçı, zamanda yolculuk edebildiğini keşfeder. Geçmişini değiştirebilecek midir; hatta daha önemlisi, geçmişi, acı dolu bir yalnızlıktan ibaret bugününü değiştirebilecek midir?

Dışarıda
Outside

Yönetmenler: Inbal Pinto, Etgar Keret
Oyuncular: Mirai Moriyama, Moran Muller
Japonya, İsrail 2020, 8′, HDD, renkli
Japonca; Türkçe altyazılı

COVID 19 karantinasının kaldırılmasından üç gün sonra, kimsenin evden çıkmayacağı herkes için açıktı…

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir