Pedro Almodóvar Gelecek Projelerini Açıkladı!

Yazan: Elif Türkan Erışık

Venedik Film Festivali‘nde Tilda Swinton’ın başrolü oynadığı ve Jean Cocteau’nun aynı isimli tiyatro oyunundan uyarlanan kısa filmi The Human Voice için düzenlenen basın toplantısında Pedro Almodóvar gelecek projeleri hakkında konuştu. Lucia Berlin’in kısa hikayeler kitabı A Manual for Cleaning Women’ı filme uyarlayacak olan Almodóvar’ın, ilham perisi Penelope Cruz ile çekeceği ve aynı gün doğum yapan iki anneyi konu alan bir yeni filmi Madres paralelas de şu an yapım aşamasında.

Bunun yanı sıra Almodóvar basın mensuplarına “teatral ve renkli” bir western senaryosu yazmış olduğunu aynı zamanda da distopik bir kısa bilim kurgu filmi üzerinde çalıştığını açıkladı. Filmlerinde özellikle kadınların iç dünyasına yer veren Almodovar’ın genellikle basmakalıp ve erkeksi karakterleri baz alan western türünde bir senaryo kaleme alması merak uyandırdı.

Pedro Almodóvar
Pedro Almodóvar ve Penelope Cruz

Karantina döneminin getirdiği kısıtlamalardan esinlendiğini söyleyen Almodóvar’ın distopik kısa filmi ise sinema ve tiyatro gibi kültürel alanların kapatıldığı bir toplumun insanlar üzerindeki etkisini inceleyecek.Yönetmenin distopik filminin 45 dakika, senaryosunu yazdığı alışagelmişin dışındaki western filminin ise 12-20 dakika arasında olması bekleniyor.

Gelecek projelerinden bahsederken sinemanın bu zorlu karantina dönemini atlatabilmesi için elinden geleni ardına koymayacağını söyleyen Almodóvar sinemanın insan üzerindeki iyileştirici gücünü ve toplumsal önemini “İnsanlara sinemaya gitmeye devam etmelerini söylemelisiniz çünkü bazı şeylerin farkına sadece karanlıkta, tanımadığınız insanlarla aynı dev ekrana baktığınızda varabilirsiniz” diyerek vurguladı.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir