Oldboy | Park Chan Wook

Yazan: Ulaş Bahçetepe

Oldboy (İhtiyar Delikanlı)

Yönetmen : Chan-Wook Park
Senaryo : Garon Tsuchiya
Oyuncular : Choi Min Sik, Yu Ji Tae , Kang Hye Jeong, Ji Dae Han, Oh Dal Su
Türü : Dram, Gizem, Gerilim
Yapımcı firma : CJ Entertainment, Egg Films, CJ E&M Film Financing & Investment Entertainment & Comics, TMS Comics, Moho Film, Stone Comics Entertainment, TMS Entertainment
Yapım Yılı : 2003
Ülkesi : Güney Kore
Süresi : 120 dakika

Filmin Konusu:
Yönetmenliğini Park Chan Wook’ın yaptığı film, Japon Manga Oldboy’dan sinemaya uyarlanan bir Güney Kore yapımıdır. Oh Dae Su, Seul’de yaşayan, sıradan bir iş adamıdır. Bir gün aniden kaçırılır ve uyandığında kendini özel yapılmış bir hücrede bulur. Oraya kimler tarafından ve neden kapatıldığını bilmeyen adamın dünyayla tek bağlantısı, hücresindeki küçük bir televizyondur.

Oldboy (İhtiyar Delikanlı) filminden bir sahne

Oldboy (İhtiyar Delikanlı)

İlerleyen zamanlarda odasındaki televizyondan karısının öldürüldüğü haberini duyar. Kendisini esir alanlar, suçu onun üstüne atmışlardır. Oh Dae Su bunu yapanı bulmak için zamanla başka insanların acı çekmesine neden olan davranışlarını yazmaya başlar. Aradan 15 yıl geçer ve bir gün serbest bırakılır. Bir Japon lokantasında yemek yerken yabancı bir adamdan telefon gelir. Adam ona neden hapsedildiğini anlaması için 5 gün verir. Arayış başlamıştır.

Oldboy (İhtiyar Delikanlı)

Chan-wook Park Oldboy (İhtiyar Delikanlı)

2004 Güney Kore Büyük Çan Ödülleri’nde En İyi Yönetmen başta olmak üzere pek çok dalda ödül alan Oldboy filmi, aynı zamanda 2004 Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nün de sahibi oldu.

Filmin Fragmanı:

2 yorum

enemy 31 Ocak 2008 - 22:46

Bu film bir üçlemenin son filmiydi yanlış hatırlamiyorsam izlicek kişilere önerim önce ilk iki filmi izlemeleri daha sonra bu filmi izlemeleridir. İlk iki filmin isimlerini hatırlamiyorum aklıma gelince yazarım.

Cevapla
evren 26 Şubat 2008 - 12:46

hayatimda izledigim en iyi filmlerden biri yok yok en iyisi

Cevapla

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir