Lost Highway (Kayıp Otoban) | David Lynch

Yazan: İpek Tür

Lost Highway

Yönetmen : David Lynch
Senaryo : David Lynch, Barry Grifford
Oyuncular : Bill Pullman, Patricia Arquette, Balthazar Getty, Robert Loggia, Robert Blake
Yapımcı Firma : October Films
Yapım Yılı : 1997
Ülkesi : ABD
Süresi : 135 dakika

Filmin Konusu:
Siyah-beyaz “Eraserhead” filmi ile tanınan, “Elephant Man” ve “Blue”Velvet” ile 80’ler döneminde iyi bir çıkış yapan David Lynch, 1997 senesinde senaryosu ve yönetmenliğinin kendisine ait olduğu “Lost Highway” (Kayıp Otoban) ile sinema kariyerinin doruğuna ulaşmıştır.

Lost Highway

Amerikan sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri sayılan Lynch, kendine özgü anlatımıyla nesnellikten uzak durmayı seçmiştir. Lynch; gerçeğin ötesindekini ve görünenin ardındakini, filmlerinde bir sonuca varmak amacı gütmeden kurgulamış, bunu sembolik ifadeler ve sahneler kullanarak beyazperdeye yansıtmıştır.

Lost Highway

Lost Highway, ana karakter Fred Madison’ın (Bill Pullman) diafonda “Dick Lourent öldü” sözünü duyması sekansıyla başlar. Fred, başarılı bir müzisyendir fakat olduğundan fazla içine kapanıktır. Kendi kaotik dünyasında bu şekilde yaþarken bir süre sonra karısının onu aldattığından şüphelenir. Fred ve karısı (Patricia Arquette), her sabah evlerinin önünde isimsiz bir video kaset bulurlar.

Lost Highway

Kasette olan görüntüler, kendi evlerinde gizli çekilmiş olan görüntülerdir. Bir süre sonra Fred’in içsel serüveni, Lynch’in izleyicisini manipule eden sahneleriyle devam eder. Lost Highway izleyiciye, geçmişin karanlığının, bir cinayet bilmecesinin analizini yapmaya sürükler. Filmin, Marliyn Manson, Rammstein ve Smashing Pumpkins gibi sanatçı ve gruplardan oluşan soundtrack’i de büyük ilgi görmüştür.

Filmin Fragmanı:

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 yorum

gorgoroth 06 Şubat 2009 - 22:45

durağan başlayan yavaş yavaş saran marilyn manson ı pornostar olarak dahi gösterebilen ve soundtracklerinin filmin önüne geçebilecek kadar iyi olduğu lynch in en iyi filmidir kanımca.

Cevapla

Yorum Bırakın