Ôdishon (Ölüm Provası) | Takashi Miike

Yazan: Turgay Ceylan

Ôdishon (Ölüm Provası)

Yönetmen : Takashi Miike
Senaryo : Ryu Murakami, Daisuke Tengan
Oyuncular : Ryo Ishibashi (Shigeharu Aoyama), Eihi Shiina (Asami Yamazaki), Tetsu Sawaki (Shigehiko Aoyama), Jun Kunimura (Yasuhisa Yoshikawa), Renji Ishibahsi (Tekerlekli sandalyedeki yaşlı adam)
Türü : Drama, Gerilim, Korku, Duygusal
Yapımcı Firma : Basara Pictures, Creators Company Connection, Omega Project
Yapım Yılı : 1999
Ülkesi : Güney Kore, Japonya
Dakikası : 115 dakika

Filmin Konusu:
Eşinin ölümünün ardından yedi yıl geçen, küçük oğluyla birlikte yaşayan Shigeharu Aoyama hali vakti yerinde yalnız bir adamdır. İyi bir dostu onun bu yalnızlığına son vermek ister. Bir seçme organize ederler ve onlarca kadın katılır ama içlerinden sadece biri Aoyamo için özeldir. Çok çekici ve eğitimli bir kadın olan Yamazaki Asami.

Ôdishon

O yalnızlığını paylaşacağı kadındır. Ama Yamazaki Asami hakkında bilmediği bir şey vardır. Yamazaki Asami çocuklugundan beri işkencelerle büyümüş bir kadındır. Artık karşısındakine acı vermek onun için tek var olma nedenidir ve yeni kurbanı bu yalnız adamdır.

Ôdishon

Japonya’da olay yaratmış bir romandan uyarlama olan Ôdishon filminin senaryosu, usta yönetmen Shohei Imamura’nın oğlu ve Imamura filmlerinin de senaristliğini yapmış Daisuke Tengan’ın elinden çıkmıştır.

Filmin Fragmanı:

Filmden Replikler:

Mutlu insanlar rol yapamazlar.
Kelimeler yalanları yaratır. Ancak acıya güvenilebilir.
Konuşacak kimsem hiçbir zaman olmadı. Beni destekleyen ilk insan sensin. Beni kabul eden ve anlamaya çalışan. Üzgünüm ama bunu unutmak zor.

 

 

1 yorum

suskunnefer 01 Mart 2008 - 09:19

iste yukardaki sahne ile duragan sanip bu ne sıkıcı film deyip kapamami engelledi ilk yarim saat actiondan harekketen cok uzak olan bu film sonuna dogru gerim gerim gerilecegemiz sahneleri barindiriyor isledigim en iyi gerilim filmi die bilirim miki takaşinin dier filmlerinide izledim ama sanrim bu en iyi
ichi nin dehikayesi fena degildi ( iktidarsiz bir super kahraman nasil oluyormuş izleyip görün )

Cevapla

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir