13 Tzameti | Géla Babluani

Yazan: Gamze Çakan

13 Tzameti

Yönetmen : Géla Babluani
Senaryo : Géla Babluani
Oyuncular : George Babluani (Sébastien), Pascal Bongard (Seremoni ustası), Aurélien Recoing (Jacky), Fred Ulysse (Alain), Nicolas Pignon (vaftiz baba), Vania Vilers (Mr. Schlondorff)
Türü : Suç, Gerilim
Yapımcı Firma : Les Films de la Strada, Quasar Pictures, Solimane Productions, MK2 Productions, Centre National de la Cinématograpie (CNC), Canal+
Yapım Yılı :
2005
Ülkesi :
Fransa, Gürcistan
Dakikası :
86 dakika

Filmin Konusu:
13 Tzameti, Gürcü yönetmen Temur Babluani’nin oğlu Gela Babluani’nin yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı filmidir. Fransa’da bir sahil kasabasında ailesi ile birlikte yaşayan Sebastian, evin geçimini sağlamak için tadilat işleri yapmaktadır.

13 Tzameti

Çatısını tamir ettiği evin sahibinin ölümü üzerine parasını alamayan Sebastian, evde geçen konuşmalardan önemli olduğunu anladığı bir mektubu yanına alarak evden ayrılır. Zarfın içinde bir tren bileti ve bir otel davetiyesi bulur. Bunun üzerine zarftaki biletle nereye varacağını bilmediği bir yolculuğa çıkar.

13 Tzameti

25. İstanbul Film Festivali’nde “Geleceğin Ustaları” bölümünde gösterilen 13 Tzameti, Sundance Film Festivali’nde “Büyük Jüri Ödülü” kazanırken Venedik Film Festivali’nde de “Luigi De Laurentiis Ödülü” ve “Netpac Ödülü”nün sahibi olmuştu.

Filmin Fragmanı:

1 yorum

gorgoroth 06 Şubat 2009 - 23:04

kan dondurucu, buz gibi bir kış filmi…
tam da cips kolanızı elinize alıp izlemeye otururken boğazınıza takılmlarına sebep olacak sarsıcı bi film.

Cevapla

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir