Takva | Özer Kızıltan

Yazan: Gamze Çakan

Takva

Yönetmen : Özer Kızıltan
Senaryo : Önder Çakar
Oyuncular : Erkan Can, Güven Kıraç, Meray Ülgen, Settar Tanrıöğen, Engin Günaydın, Öznur Kula, Erman Şaban, Murat Cemcir
Türü : Drama
Yapımcı Firma : Corazon International, Dorje Film, Yeni Sinemacılar
Yapım Yılı : 2006
Ülkesi : Almanya, Türkiye
Dakikası : 96 dakika

Filmin Konusu:
İstanbul’un bir mahallesinde doğmuş olan Muharrem 30 yılı aşkın süredir bu mahallededir. Mütevazı ve içe kapanık bir kişi olan Muharrem çoğunlukla ibadet ederek, en sert İslami kurallara bağlı ve cinsellikten uzak bir şekilde yaşamaktadır. Muharrem’in dinine bağlılığı ve güvenilirliği, bağlı olduğu tarikatın liderinin dikkatini çeker. Manevi zenginliği, ona bu şeyhin tarikata ait olan bir çok mülkün kiralarını toplayacağı bir görev teklif etmesini sağlar.

Takva

Cep telefonu, araba ve yeni kıyafetlerle donatılmış Muharrem artık, uzun zamandan beri uzak kalmayı başardığı modern dış dünyanın içine girmiştir. Kısa zaman içerisinde alkol tüketimi ve hayır konularına karşı gösterilen çelişkili davranışlara şahit olur. Zamanla inancın yeterli olmadığını görmeye başlar.

Takva

Bunun yanında Muharrem’in iç huzuru gece gündüz kendisini rüyalarında cezbeden baştan çıkarıcı bir kadının hayaliyle allak bullak olur. Muharrem’in yaşamını üzerine kurduğu, kendini adadığı değerler tek tek yıkılmaktadır. Allah korkusu akli dengesini bozmaya başlamıştır.

Takva

Yeni Sinemacılar’ın son filmi olan Takva, Toronto Film Festivali’nde Svarovski Kültürel Yenilik Ödülü; Altın Portakal Film Festivali’nde de, Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Müzik, En İyi Senaryo, En İyi Laboratuar, En İyi Makyaj ve Kostüm Tasarımı dallarında ödüller almıştır.

Filmin Fragmanı:

1 yorum

gurkan 08 Şubat 2009 - 22:10

Muhteşem bir filmdi. İnsanların inandıkları şeylerin, hayat tarzlarının aslında gerçek ve samimi olmadığını öğrenmesi çok kötü bir olay. Filmde de bu çok iyi yansıtılmış. Filme karşı sansür havası esse de izlemeli herkes.
Eleştiri ve paylaşımlarınız için teşekkürler. 😉

Cevapla

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir