Life Of Brian (Brian’ın Hayatı) | Terry Jones

Yazan: Ayşe Ebru

Life of Brian

Yönetmen : Terry Jones
Senaryo : Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin
Oyuncular : Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin, Charles McKeown, Sue Jones-Davies
Türü : Komedi
Yapımcı Firma : HandMade Films, Python (Monty) Pictures
Yapım Yılı : 1979
Ülkesi : İngiltere
Süresi : 94 dakika

Filmin Konusu:
İngiliz Monty Python ekibinin 1979 yılında çektiği “Life Of Brian”, Nasıra’da İsa’yla aynı gün doğmuş olan Brian’ın öyküsünü anlatmaktadır. Brian, kaderi her ne kadar İsa’nınkiyle zaman zaman benzeşse de başına gelen garip olaylar ve aksilikler sonucu İsa gibi bir peygamber olmak yerine devrimci bir militan olur.

Life of Brian

Life Of Brian (Brian’ın Hayatı) | Terry Jones

Katıldığı “Musevi Cephesi Halkı” isimli örgüt ise, Romalılardan nefret eden ama kararlar almak dışında hiçbir şey yapmayan bir gruptur. Brian zamanla örgüt içerisinde bazı görevler alır ve bunları yerine getirirken birçok terslikle karşılaşır. Olaylar Brian’ın halk tarafından mesih olarak kabul edilmesine kadar varır. Brian inkar etse de halkı mesih olmadığı konusunda inandıramaz.

Life of Brian

Life Of Brian (Brian’ın Hayatı) | Terry Jones

Gösterildiği dönemden bugüne birçok sansür girişimine hedef olan ve Norveç’te halen yasaklı olan “Life Of Brian”, izleyiciyi sosyoloji, din ve kimlik kavramları üzerine düşünmeye zorlamaktadır.

Filmin Fragmanı:

Filmden Replikler:

Pekala, sıhhi tesisat, tıp, eğitim, şarap, düzen koruma, sulama, yollar, içme su sistemi ve halk sağlığı dışında, Romalılar bizim için ne yaptı?
Dinleyin beni şimdi, o mesih filan değil! O yaramaz bir çocuk. Şimdi defolun!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın