Man Bites Dog (C’est arrivé près de chez vous)

Yazan: Gamze Çakan

Man Bites Dog

Yönetmen : Remy Bélvaux, André Bonzel, Benoit Poelvoorde
Senaryo : Remy Bélvaux, André Bonzel, Benoit Poelvoorde, Vincent Tavier
Oyuncular : Benoit Poelvoorde, Remy Bélvaux, André Bonzel, Vincent Tavier, Jacqueline Poelvoorde-Pappaert, Nelly Pappaert, Hector Pappaert, Jenny Drye, Malou Madou
Türü : Komedi, Suç, Drama, Korku
Yapımcı Firma : Les Aristes Anonymes
Yapım Yılı : 1992
Ülkesi : Belçika
Süresi : 95 dakika

Filmin Konusu:
Belçikalı 3 sinema öğrencisinin yönettiği “C’est arrivé près de chez vous”, bir katil olan Benoit’nın hayatından kesitler sunan bir kurmaca belgeseldir ( mockumentary). Remy, Andre ve Patrick adında üç sinema öğrencisi ödev olarak Benoit’nın günlük yaşamını ve günlük yaşamın parçası olan cinayet alışkanlığını filme almak isterler.

Man Bites Dog

Zaman ilerledikçe farkederler ki Benoit, diğer katillerden farklıdır. Zeki, entelektüel ve sosyal bir insandır, oldukça normal bir yaşamı ve mutlu bir ailesi vardır. Bir yandan bütün olağanlığı ile Benoit’nın günlerini ve işlediği cinayetleri filme alan ekip, diğer yandan bu cinayetlerin bazılarına yardım ederler.

Man Bites Dog

Amatör çekim teknikleriyle dikkat çeken Belçika yapımı Man Bites Dog, Cannes ve Toronto Film Festivali’nden ödülle dönmüş ve Studio dergisi tarafından sinema tarihinin en iyi 15. kült filmi olarak seçilmişti.

Filmin Fragmanı:

Filmden Replikler:

Gördüğünüz gibi, cesede ağırlık bağlamayı bitirdim. Bu işlem cesedi bazı şeylerle doldurmaktır çünkü su altında bir cesedin havayla şiştiğini unutmamak gerekir. Anlıyor musun?
Kırmızı tuğlalar! Kırmızı akla ne getirir? Kırmızı, kanın rengidir, Kızılderililerin rengidir! Şiddetin rengidir! Ve de toplumun cezalandırma yolu; herkesin hemfikir olduğu şiddettir.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın