Funny Games (Ölümcül Oyunlar) | Michael Haneke

Yazan: Gülcan Tatlıcan

Funny Games

Yönetmen: Michael Haneke
Senaryo: Michael Haneke
Oyuncular: Susanne Lothar (Anna), Ulrich Mühe (Georg), Amo Frisch (Paul), Frank Giering (Peter), Stefan Clapczynski (Georgie), Doris Kunstmann (Gerda), Cristoph Bantzer (Fred), Wolfgang Glück (Robert), Monica Zallinger (Eva)
Türü: Suç, Dram, Korku, Gerilim
Yapımcı Firma: Austrian Film Institute, Wega Film, Wiener Filmfinanzierungsfonds, Österreichischer Rundfunk (ORF)
Yapım Yılı: 1997
Ülkesi: Avusturya
Süresi: 108 dakika

Filmin Konusu:
Tipik bir Avrupalı burjuva ailesi olan Ann, Georg ve oğulları Georgie kısa bir tatil için göl kenarındaki yazlık evlerine giderler. Vardıklarında komşuları Eva ve Fred de bir gariplik sezerler. George yelkenli teknenin tamiri ile uğraşırken Fred’i kendisine yardım etmek için çağırır. Fred, bir süre sonra yanında misafiri olarak tanıştırdığı Paul adında kibar görünümlü genç bir adamla çıkagelir. Bu sırada, yine kendini Eva’ların misafiri olarak tanıştıran Peter adındaki genç de Ann‘den yumurta istemeye gelir.

funny-games-1

Gencin içeri nasıl girdiği konusunda şüphelense de Ann yumurtaları verir, fakat yumurtalar iki kez üst üste kırılır. Paul de gelince Ann ciddi bir şekilde bu iki gençten rahatsız olur. Onlardan dışarı çıkmalarını ister. George ve küçük Georgie de gelince inanılmaz bir gece başlar. Burjuvaziye dair sert eleştirileri ile tanınan yönetmen Michael Haneke bu çok ses getiren filminde, her ne kadar şiddet dolu bir öykü anlatsa da görüntü olarak şiddete rastlamamız mümkün değil. Haneke, geçen yıl bu filmin Hollywood versiyonunu da Amerikalı oyunculardan oluşan bir kadroyla birlikte çekmişti.

funny-games-2

Ödüller:
1997 Chicago Uluslararası Film Festivali -“En İyi Yönetmen”
1998 Fantasporto – “Eleştirmenler Ödülü”, “Uluslararası Fantastik Film Jüri Özel Ödülü”
1997 Flanders Uluslararası Film Festivali – “FIPRESCI Ödülü”

Filmin Fragmanı:

4 yorum

gorgoroth 21 Şubat 2009 - 01:45

huzursuz seyirler dileyen haneke nin herkese göre öyle olmasa da bence en başarılı filmi. kuşkusuz hayatımın filmi bikaç bin kere izledim herhalde.

filmin en ünlü sahnesinde kötü kahramanımız arkadaşı öldürüldüğü anda kumandayı bulur ve filmi geri sarar haneke bu sahnede vazgeçilmez oyuncusu amo frisch in benny’s video filmindeki video sever karakterine de gönderme yapar, kusursuzdur.

Cevapla
amelie 31 Mayıs 2009 - 23:26

Haneke denince akla ilk gelen ölümcül oyunlar izlerken seyirciyi fazlasıyla dumur ediyor.Usta yönetmemen şiddeti öyle bir anda karşımız çıkarıyorki beklenmeyen tokat etkisi yaratıyor.Tema olarak çok beğendiğim bir film.Oyunculuklar da yadsınamaz

Cevapla
haso 19 Temmuz 2009 - 06:36

acıkcası seyrederken kilitlendiğin pek az film arasında ve insanı hayretlerde bırakan bir tür..
çok başarılı

Cevapla
Avril Lavigne 03 Ocak 2010 - 02:01

Daha degısıgını ızledım bı bolumu cok sacma o kadar da guzel sayılmaz açıkcası

Cevapla

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir