Üçüncü Sayfa

Yazan: fırat yaşar

ucuncu-sayfaÜçüncü Sayfa

Yönetmen: Zeki Demirkubuz
Senaryo:
Zeki Demirkubuz
Oyuncular: Başak Köklükaya (Meryem), Ruhi Sarı (İsa), Serdar Orçin (Ev Sahibinin Oğlu),  Cengiz Sezici (Ev Sahibi)
Türü:
Drama
Yapımcı Firma: Mavi Film
Yapım Yılı: 1999
Ülkesi: Türkiye, İtalya, Fransa
Süresi: 92 dakika

Üçüncü Sayfa Filmin Konusu:

İsa filmlerde ve dizilerde figüranlık yapan ve kısa zamanlı yan rollerde görev alan bir gençtir. Kısa süreli girdiği, mafyanın hakim olduğu bir işte 50 dolar çalınır. Hırsızlık İsa’dan bilinir ve bunun sonucu olarak fena şekilde hırpalanarak parayı getirmesi için 1 gün süre verilir. Çaresizlik içinde eskiden çalıştığı ajansa gider ve eski patronundan 50 dolar borç ister. Patronunun olumsuz yanıtıyla karşılaşan İsa, patronunun silahını gizlice alarak evine gider. İsa, yapacak hiç bir şeyi olmadığını düşünerek intihar etmek ister ve silahı kafasına dayar, tetiği çekeceği anda kapı çalar.

Üçüncü Sayfa

Üçüncü Sayfa

Kapının ısrarla çalmasına katlanamaz ve gidip kapıyı açar. Gelen ev sahibidir. İsa’ya hakaret ederek birikmiş kira borcu olan 600 doları ister ve ödemesi için 3 gün süre verir. Büyük bir çıkmaza giren İsa silahı tekrar kafasına dayar yine tetiği çekeceği anda durur ve birden ev sahibinin evine doğru hareket eder. Kapıyı çalar ve ev sahibine silahı doğrultarak ateşler. O anda ne yapacağını şaşıran İsa silahı üçüncü kes kafasına dayar ve tetiği çekeceği anda bayılır. Sabah polisin kapıyı çalmasıyla ayılan İsa cinayet yerinde değil kendi evindedir.

üçüncü-sayfa-2

“Üçüncü sayfa” isminden de anlaşılacağı üzere gazetelerin üçüncü sayfasında olduğu gibi toplumdaki çarpıklıkları, garip ilişkileri, insan hayatının ucuzluğunu ve özünde güvensizliği konu alan bir Zeki Demirkubuz filmidir. Filmde çaresiz kalan insanların yapabileceklerindeki sınırsızlıklar ve yine o durumdaki insanların yüreğindeki merhametin sömürülmesi açık şekilde betimlenmiştir.

Ödüller:

  • 1999 Antalya Altın Portakal Film Festivali – “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Senaryo”
  • 2000 İstanbul Uluslararası Film Festivali – “Yılın En İyi Türk Yönetmeni”, “FIPRESCI Ödülü”

Filmin Fragmanı:

Bunlar da ilginizi çekebilir

2 yorumlar

Omer 19 Nisan 2009 - 04:03

Acayip bir film..

Cevapla
Erdem 16 Eylül 2009 - 13:34

Acayip güzel bir film :)

Cevapla

Yorum Bırakın