Ücretsiz Sinefil Seminerleri Başlıyor!

Yazan: Ulaş Bahçetepe

Sinemayla ilgilenen, filmler hakkında sohbet etmekten hoşlanan herkese yönelik olarak düzenlediğimiz ücretsiz seminerlerin 2009 serisi 21 ŞUBAT CUMARTESİ başlıyor.

Seminerde her hafta sinema tarihinin en önemli filmlerinden birini baştan sona izleyip tartışacağız. Film gösteriminden önce kısa sunumlar olacak ve aynı yönetmenin diğer filmlerinden ya da benzer benzer temalara sahip filmlerden kısa bölümler de izleyeceğiz. Film gösteriminden sonra ise kısa bir mola verip tartışma kısmına geçeceğiz.

sinefilm-bagazici

10 haftalık programdaki her filmi hem geçen dönemki seminerde ele aldığımız konulara iyi birer örnek olarak izleyebilirsiniz, hem de pek çok büyük yönetmeni tanımak ve sinema tarihine biraz daha hakim olmak için keyifli bir fırsat olarak görebilirsiniz.

Programda Antonioni, Fellini, Truffaut, Fassbinder, Wong Kar Wai, Kurosawa, Kieslowski, Ozu ve Nuri Bilge Ceylan’ın filmleri yer alıyor.

İlk haftanın filmi ise Jean Pierre Melville’den efsanevi bir kara film Le Samourai (1967). Alain Delon’un “cool” kavramını yeniden tanımladığı keyifli bir kara film klasiği olan Le Samourai üzerinden neo noir kavramı, Avrupa’nın tür sinemasına bakışı, kara filmin günümüze mirası gibi konuları tartışacağız. Geçen seride de bu filmin adını bir kaç kez anmış ama bölüm izlememiştik.

Bu dönem seminerler HER CUMARTESİ 11.00 – 14.00 arasında Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nde gerçekleşecek.

Bunlar da ilginizi çekebilir

4 yorumlar

sonseruvenci78 31 Mart 2009 - 22:59

Peki iyi güzel de…İzmir’de yaşıyorum öyley se şansızlığım yazgısal mı? ( Sizce İstanbul yada Ankara’ya mı taşınmalıyım biran önce?) Niçin İzmir gibi beşbinyıllık geçmişi olan kültür seviyesi olarak yadsınamayacak bir kentten böylesi etkinlikler esirgenir merak ediyorum.

Cevapla
Sinem 07 Ağustos 2009 - 22:38

Aynı şekilde ben de İzmir’de yaşıyorum. Neden bu tür organizasyonlar sadece İstanbul’da oluyor ya da bu sektör yalnızca neden İstanbul ile sınırlı kılınıyor? Çok merak ediyorum…

Cevapla
mehmet 24 Aralık 2009 - 02:12

yukarıdaki arkadaşlara tamamiyle katılıyorum:)
şaka bir yana,bu işlerin kaynağı hep istanbul olmak zorunda mı,niiçin izmir’de de bu aktiviteleri bulamıyoruz…

Cevapla
Ankarada niye biz bunlardan mahrum kalıyoruz?? 11 Şubat 2010 - 02:03

Yorumunuzu girin.

Cevapla

Yorum Bırakın