Eğitim Anlayışını Sorgulatacak 10 Film!

Yazan: Gizem Görülmez

Eğitim denilince akla okul ve sınıf ortamı gelir. Fakat doğumumuzdan ölümümüze kadar bir eğitimden geçeriz. Öğrendiğimiz, yaşantımıza dahil ettiğimiz olumlu veya olumsuz her şey eğitimin bir parçasıdır. Peki eğitime dair olumlu nasıl değişimler yapabiliriz hayatımızda yahut başkalarının hayatında? Başkalarıyla ve onların istekleriyle yaşamayı nasıl öğreniriz? Eğitime dair değişimlerin gözler önüne serildiği filmleri sizin için derledim. İyi seyirler.

Les Choristes / Koro

Les Choristes / Koro

20. yüzyılın ortalarında, Fransa’da bir sayfiyede sorunlu erkek çocukları için eğitim veren bir yatılı okul egoist ve disiplinli bir müdür tarafından yönetilmektedir. Fakat onun bu sistemi asi yaradılışlı çocuklar üzerinde hiçbir işe yaramamakta, aksine ters tepkiye sebep olmaktadır. Okula M.Clement Mathiue adında yeni bir eğitmenin gelmesiyle herkes hayata farklı pencerelerden bakmaya başlar. M.Clement Mathiue’in kurduğu koro çocukların hayatına dokunacaktır.

Taare Zameen Par / Yerdeki Yıldızlar

Taare Zameen Par / Yerdeki Yıldızlar

8 yaşındaki Ishaan Awasthi, hiç kimse tarafından takdir edilmeyen özel bir çocuktur. Arkadaşlarıyla sürekli kavga eder. Arkadaşları, öğretmenleri ve ailesi tarafından dışlanan Ishaan, ailesi tarafından disipline sokulması için yatılı okula gönderilir. Ishaan’ın çok mutsuz ve yalnız bir çocuk olduğunu fark eden resim öğretmeni Ram, bunun nedenini araştırmaya başlar. Onun özel bir çocuk olduğunu anladığında Ishaan’ın kendini bulmasına yardım eder. Sonrasında Ishaan tüm öğretmenlerinin kendi öğrencisi olduğu için gurur duyduğu bir öğrenci olur.

Good Will Hunting / Can Dostum

Good Will Hunting / Can Dostum

Will Hunting genel IQ’nun çok üzerinde bir zeka seviyesine sahip, MIT’de temizlikçi olarak çalışan genç bir çocuktur. Temizlik yaptığı akşamların birinde, bir sınıfın tahtasında yazılı bir matematik sorusuna denk gelir. Çözülmesi neredeyse imkansız olan bu problemi rahatlıkla çözen Will, ortadan kaybolur. Problemi yazan profesör tarafından keşfedilen Will, bu başarısını diğer sorularda da sürdürecektir. Ancak bir kavga sebebiyle hapis cezasına çarptırılan gencin, beladan kurtulabilmek için profesöre ihtiyacı olacaktır.

Entre Les Murs / Sınıf

Entre Les Murs / Sınıf

Paris’in bir banliyösinde, farklı etnik gruplardan gelen öğrencilerin olduğu bir okulda François Marin ve diğer öğretmenler, Paris’te bir lisede öğrencileri yeni eğitim yılına hazırlanmaktadırlar. Tüm öğretmenler öğrencilerine ilham kaynağı olmak isterler fakat izledikleri yol ve amaçları farklıdır. Marin, 14 ve 15 yaşlarındaki öğrencilere ders vermektedir. Öğrencilerinin aralarına girmek için elinden geleni yapar. Yöntemlerine karşı çıkan öğrencilerin tepkileriyle, koyduğu kuralları tekrar gözden geçirmek zorunda kalacaktır.

Freedom Writers / Özgürlük Yazarları

Freedom Writers / Özgürlük Yazarları

Genç bir öğretmen Erin Gruwell öğrencilerine eğitimi, okul hayatlarının ötesine taşımayı öğretmeye adamıştır. İdealist öğretmen Erin Gruwell’in farklı dünya görüşlerine sahip, farklı ırklara mensup öğrencileri vardır. Erin’in ders sırasında yasakladığı ırkçı karikatür yüzünden sınıfta ateşli tartışmalar başlar. Öğrenciler, Erin’in İdealist gözlüklerini çıkartmasını, gençlerin sokaklardaki kargaşa ortamından kendilerini kurtarma hikayelerini dikkate almasını isterler. Erin bu sayede öğrencileriyle iletişim kurmaya başlayacaktır.

The Miracle Worker / Karanlığın İçinden

The Miracle Worker / Karanlığın İçinden

Helen Keller, bir hastalık yüzünden kör, sağır ve dilsiz kalır. Hayatının geri kalan bölümünü nasıl geçireceği bir muammadır. Ailenin tuttuğu yarı görme engelli öğretmen Anne Mansfield Sullivan, Helen’e rehberlik etmeye başlar. Genç kızın, dünya ile arasındaki perdeyi aralamak kolay olmayacaktır.

Detachment / Kopma

Henry Barthes, görev yaptığı okula kadrolu bir öğretmen gelinceye de geçici öğretmen olarak çalışmaktadır. Fakat Henry, öğretmenler ve öğrencilerle herhangi bir bağ kuracak kadar uzun çalışamaz hiçbir okulda. Görevlendirildiği son okulda ise öğrencilerin, hatta öğretmenlerin bile içine kapanık olduğunu gözlemler. Okulda karamsar bir hava vardır. Öğrencileriyle ummadığı bir bağ yakalar. Okuldan kaçıp sokaklarda kalan bir öğrencinin de ailesine geri dönmesini sağlar. Bu karamsar dünyada hala sevilebilecek şeyler vardır.

The Hunt / Onur Savaşı

The Hunt / Onur Savaşı

42 yaşındaki Lucas, geçirdiği zor bir boşanma davasından sonra ergen çocuğuyla arasındaki sorunlu ilişkiyi onarmaya çalışmaktadır. Her şey yoluna girmek üzeredir; bir kreşte iş bulur ve bir sevgilisi vardır. Küçük bir çocuğun öylesine söylediği bir yalan her şeyi alt üst edecektir. Yalanın tüm kasabaya yayılmasıyla Lucas kendini onuru ve hayatı için savaşırken bulur.

Whiplash

Küçük yaşlardan itibaren bateri çalmaya başlayan Andrew Neiman, işinin en iyisi olmak ister. Üniversite tercihinde de ülkenin en iyi müzik okulu Shcarffer Konservatuarı’na girer. Andrew okulun en sert hocalarından biri olan Terence Fletcher’ın dikkatini çeker. Fletcher Andrew’i okulun en parlak öğrencilerinin seçildiği ve sürekli yeni yarışmalara hazırlanan “Studio Band”e seçer. Andrew, başarısı kadar acımasızlığıyla da ün salan Fletcher’ın gözüne girebilmek için insanüstü bir çalışma düzenine girer. 19 yaşındaki bateristin önünde mesleki sınavın yanı sıra psikolojik bir test de vardır.

İki Dil Bir Bavul

İki Dil Bir Bavul

Üniversiteden yeni mezun olmuş bir öğretmen Doğu’da bir Kürt köyüne atanır. Öğretmen Kürtçe, çocuklarsa Türkçe bilmez. 1 yıl boyunca farklı bir kültür içinde yaşamaya çalışan öğretmen, köylüler ve çocuklarla iletişim problemi yaşar, kendini yalnız hisseder. Bu süreç boyunca öğretmen ve çocuklar yavaş yavaş birbirlerini tanımaya, anlamaya başlar. Çocuklardaki değişim kaçınılmaz olacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın