Berlin’den Ödülle Dönen Oray’dan İlk Fragman Yayınlandı!

Yazan: Gamze Çakan

Geçtiğimiz ay düzenlenen Berlin Uluslararası Film Festivali kapsamında “En İyi İlk Film Ödülü”nü kazanan ‘Oray’, Türkiye prömiyerini Nisan ayında düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Yönetmenliğini ve senaryosunu Mehmet Akif Büyükatalay‘ın üstlendiği film, 21. yüzyıl Almanyası’nda yaşayan Müslüman bir gencin hayatında dengeyi bulma çabasını anlatıyor.

Başrollerinde Zejhun Demirov (‘Bruder: Schwarze Macht’), Deniz Orta (‘Dogs of Berlin’) ve Cem Göktaş‘ın yer aldığı ‘Oray’ın yapımcılığını Bastian Klügel ile Claus Reichel üstleniyor. Büyükatalay’ın “Oray, genç erkek göçmenlerin ait olma ihtiyacını ve bu ihtiyacın içerdiği sorunları, dış dünyaya tamamen kapalı olan küçük bir topluluktan yola çıkarak inceliyor.” sözleriyle anlattığı film, gerçekçi sinema dili ve yalın anlatımıyla festivalden övgüler almıştı. Avrupa, Amerika ve Asya kıtasındaki bir çok ülke ve festivallerden davetler alan Mehmet Akif Büyükatalay, filminin uluslararası prömiyerini yapacağı İstanbul Film Festivali kapsamında Türkiye’ye gelecek.

Zejhun Demirov, Cem Göktaş

Oray’ın sinopsisi şu şekilde:

Oray, eşi Burcu’yla tartıştığı esnada ona üç kez “Boş ol” der. Yaşadığı yerdeki imam, eşinden üç ay ayrı kalması gerektiği konusunda Oray’ı uyarır. Bu mecburi ayrılığı bir fırsat olarak göre Oray, Burcu ve kendi için yeni bir yaşam kurmak için Köln’e taşınır. Yeni katıldığı cemaatin imamı Bilal’in İslami yasalarla ilgili daha katı olması ve eşinden boşanması gerektiğini söylemesi, Oray’ı inancına olan aşkı ve aşka olan inancı arasında ikilemde bırakacaktır.

Oray’ın yayınlanan ilk fragmanını aşağıda yer alan bağlantıdan izleyebilrsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın