Dario Argento’nun Korku Klasiği ‘Suspiria’ 40 yıl Sonra Yeniden Çekiliyor!

Yazan: Gamze Çakan

İlk olarak 1977 yılında Dario Argento tarafından yazılıp çekilen ‘Suspiria’ önümüzdeki yıl beyazperdeye geri dönüyor. Yönetmen koltuğuna oturacak olan Luca Guadagnino’nun tutku projesi olarak adlandırdığı filmin kadrosunda ise yönetmenin ‘A Bigger Splash’ filminde çalıştığı Tilda Swinton ve Dakota Johnson ikilisi yer alıyor. Daha sonra Chloë Grace Moretz ve Mia Goth’un isimlerinin de kadrosuna eklendiği ‘Suspiria’nın yapımcılığını ise Frenesy Film Company, Mythology Entertainment, First Sun Films ve Memo Films şirketleri üstlenecek.

Senaryosunu Dario Argento ve Daria Nicolodi’nin orijinal senaryosundan David Kajganich’in uyarlayacağı film, prestijli bir dans akademisine giden genç bir balerinin başından geçenleri anlatıyor.

Daha önce David Gordon Green’in ‘Suspiria’yı diziye dönüştürmesi bekleniyordu. Green, Crave B-Movies Podcast’inde filmin yeniden çevrimiyle ilgili şunları söyledi. “Senaryoyu ses tasarımcımla birlikte yazmıştık. Argento’nun filmini çok seviyorum ve biz de onun versiyonuna çok sadık ve fazlasıyla zarif bir opera yazmıştık…Opera derken bir müzikalden bahsetmiyorum, ancak yoğun müzik kullanımı ve yine yoğun ve zarif operatik sahneler vardı.” Projesinin iptal edilmesi üzerine ise “Bu yeniden çevrimin olacağına dair umudumu hala yitirmedim. Keşke geçen hafta birlikte kahvaltı yaptığım harika İtalyan yönetmenle birlikte çalışsalar…” açıklamasını yapan David Gordon Green’in bahsettiği isim ise Dario Argento’dan başkası değildi.

İlginç olan ise ‘Suspiria’nın yeniden çevrimi hakkında hiçbir şekilde Dario Argento’ya danışılmaması. Argento’yla yapılan bir röportajda ünlü yönetmen filmin yeniden çevrimiyle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı.

“Projenin hayata geçirilmesini uzun yıllardır bekliyordum. Filmin hakları yedi sene önce satın alınmıştı. Önce 20th Century Fox satın almıştı, daha sonra ise diğer şirketler, bu süreç öylece devam etti. Ancak gerçekten absürd ve inanılmaz olan şey ise filmle ilgili bana hiç ama hiç danışılmamış olmasıydı. Demek istediğim ne kadroyla ne mekanla ilgili olarak tek bir telefon bile almadım. Bu proje hakkında gazetelerde okuduklarım dışında hiçbir şey bilmiyorum. Tekrar ediyorum, bana filmle ilgili olarak hiç ama hiç bir şey sorulmadı.”

Argento, stüdyo kendisini ararsa onlara ne söyleyeceği sorusuna ise şu cevabı verdi: “Senaryo ve mekanlar ile ilgili tavsiyelerde bulunabilirim. Ben filmi yaparken mekanlarla ilgili bayağı araştırma yapmıştım. Yeniden çevrimin Avrupa’da yapılacağını duyduğumda faydalı önerilerde bulunabileceğimi düşünmüştüm. Ancak dürüst olmak gerekirse yeniden çevrimin daha iyi olmayacağını düşünüyorum.”

Argento’nun pek de umutlu görünmediği ‘Suspiria’nın nasıl olacağı merak konusu. Filmin çekimleri bu ay İtalya ve Macaristan’da başlayacak.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir