Bir Yaz Gecesi Sineması ‘Grease’ ile Sona Erdi!

Yazan: Gamze Çakan

29 Haziran – 6 Temmuz tarihleri arasında Beykoz Kundura’da düzenlenen “Bir Yaz Gecesi Sineması”nda usta yönetmenlerin yaz filmleri açık havada sinemaseverlerle buluştu. Yakında açılacak olan Kundura Sinema’nın habercisi olan program sinemaseverlerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Etkinlik 6 Temmuz Cuma akşamı kapanışını ‘Grease’ filmiyle yaptı.

Geçtiğimiz yaz Restore Film Günleri ile kendi sinema etkinliklerini düzenlemeye başlayan Beykoz Kundura, Ocak 2018’de Karlar Altında Kâbuslar başlığı altında sinema tarihinden üç önemli başyapıtı Lastik Revizyon binasında göstermişti. 29 Haziran-6 Temmuz arasında düzenlenen Bir Yaz Gecesi Sineması’nda ise sinema tarihinin unutulmaz yaz filmleri Boğaz’ın kıyısında açık havada sinemaseverlerle buluştu.

Beykoz Kundura Kültür Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım ve Program Danışmanı Hasan Cömert‘in kısa sunumlarıyla başlayan gösterimlerde etkinlik ve filmler hakkında bilgiler paylaşıldı. Direktör S. Buse Yıldırım, bu kez Kundura’nın denizle olan ilişkisinden esinlendiklerini, özellikle eski çalışanlarla yapılan görüşmelerde denizle kurdukları bağın ne kadar güçlü olduğunu gördüklerini; memur çocuklarının ilk burada denize girdiğininden bahsetti. Ayrıca sinema yazarı Hasan Cömert’in danışmanlığında hazırladıkları programla yakında açılacak olan sinemanın müjdesini de verdi.

Alfred Hitchcock’tan Ingmar Bergman‘a, Charlie Chaplin‘den Jacques Tati‘ye, Jean Vigo‘dan Agnés Varda‘ya dünya sinemasının usta isimlerinden eşsiz başyapıtların gösterildiği Bir Yaz Gecesi Sineması, sinemaseverlerin büyük ilgisiyle karşılandı. Yaklaşık 2500 izleyici dokuz unutulmaz sinema klasiğini Boğaz manzarası eşliğinde izledi. Program kapsamında gösterilen Arka Pencere, Grease, Şarlo Denizde, Bay Hulot’nun Tatili gösterimlerinin biletleri günler öncesinden tükendi. 40. yılı şerefine yenilenen kopyasıyla gösterilen Grease yoğun ilgi üzerine 6 Temmuz akşamı yeniden hayranlarıyla buluştu.

Bir Yaz Gecesi Sineması film gösterimlerinin yanında, misafirlerine müzik ziyafeti de sundu. Charlie Chaplin’in deniz kenarında geçen komedisi Şarlo Denizde’nin Gonca Varol’un canlı müziği eşliğinde gerçekleştirilen gösterimi unutulmaz bir deneyime dönüştü. 30 Haziran Cumartesi ve 6 Temmuz Cuma günü gerçekleştirilen Grease gösterimlerinin ardından Mousike Kolektif; 5 Temmuz akşamı izleyicilerle buluşan Alfred Hitchcock başyapıtı Arka Pencere’nin ardından ise Arka Pencere Dergisi’nden Murat Özer ve Murat Emir Eren hazırladıkları DJ Set ile sahne aldılar.

Bir Yaz Gecesi Sineması’nda gösterilen diğer filmler ise şöyleydi; Jean Vigo’nun bir yatılı okulda çocukların isyanını anlattığı unutulmaz filmi Hal ve Gidiş Sıfır (Zéro de conduite); George Lucas‘ın tek bir gecede geçen ve bir dönemin ruhunu hissettiren gençlik filmi Gençlik Yılları (American Graffiti), Jacques Demy ve Agnés Varda’nın birlikte yönettiği neşe ve coşku dolu müzikal Rochefortlu Kızlar (Les Demoiselles de Rochefort); Ingmar Bergman’ın filmografisindeki ilk başyapıt Monika’yla Bir Yaz (Sommaren med Monika); Jean Renoir‘ın yarım kalan başyapıtı Bir Kır Eğlencesi (Partie de campagne) ve Jacques Tati’den bir sayfiye yerinde felaketler silsilesi Bay Hulot’nun Tatili (Les vacances de Monsieur Hulot).

Kundura Sinema Yakında

Beykoz Kundura bugün Yıldırım Holding bünyesinde sürdürdüğü plato faaliyetlerinin yanında, 2018 sonunda açılması planlanan Kundura Sinema ve Kundura Sahne projeleriyle bölgede kültür sanat alanında öncü bir merkez olmayı hedefliyor. Ekim ayında açılacak Kundura Sinema’da tematik film seçkileri yıl boyunca devam edecek.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir