Başka Sinema Ocak Programı Açıklandı

Yazan: Ayşe Ebru

Başka Sinema, 2023’ün ilk ayında birçok farklı film ve etkinlik ile seyircilerine dolu dolu bir Ocak programı sunuyor!

1 Ocak’ta Başka Sinema’nın gelenekselleşmiş etkinliği Başka 1 Ocak ile dört yeni film beyaz perdeye taşınıyor, programdaki filmler ise daha önce Kız / Girl filmi ile tanıdığımız Lukas Dhont’un Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’e layık görülen ve aynı zamanda Belçika’nın Oscar adayı olan Yakın / Close, Venedik Film Festivali’nde yarışan ve başrolünde Oscar ödüllü oyuncu Penélope Cruz’un yer aldığı Uçsuz Bucaksız / L’Immensita, Bresson’un klasik filmi Au Hasard Balthazar’dan esinlenen ve Cannes Film Festivali’nde biri Jüri Ödülü olmak üzere iki ödüle layık görülen Polonya’nın Oscar adayı Aİ / EO ile bu film ile Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış bölümünde Yönetmen ödülü Alexandru Belc’in 1972 Romanya’sında bir grup genci konu alan Metronom.

Başka 1 Ocak’taki gösterimlerinin ardından 6 Ocak’ta Metronom, 13 Ocak’ta ise Aİ vizyona giriyor olacak. Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış bölümünde Vicky Krieps’e En İyi Oyuncu Ödülü’nü kazandıran ve Avusturya’nın Oscar adayı olan Korsaj / Corsage, 20 Ocak’ta seyircilerle buluşacak. 27 Ocak’ta ise başrollerinde Pierre Niney ve Isabelle Adjani gibi isimlerin yer aldığı Nicolas Bedos’un son filmi Maskeli Balo / Masquerade beyaz perdede olacak.

Başka Sinema Rota: Bursa

Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Sanat’ın destekleriyle 12 – 15 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Başka Sinema Rota: Bursa etkinliğinin programı açıklandı. Türkiye ve dünya festivallerinden 11 uzun, 5 kısa filmin gösterileceği Rota: Bursa’nın açılış filmi, 2023’ün en merakla beklenen filmlerinden Güneş Sonrası / Aftersun oldu. Nilüfer Belediyesi Konak Kültür Evi’nde gerçekleşecek Başka Sinema Rota: Bursa etkinliğinin biletleri bilet.nilufer.bel.tr üzerinden satışa açıldı!

Tiyatro Başka Sinema’da!

Başka Sinema’nın National Theatre Live iş birliği ile organize ettiği “Tiyatro Başka Sinema’da!” etkinlikleri 19 Ocak Perşembe The Seagull ile devam ediyor! Game of Thrones dizisi ile tanıdığımız Emilia Clarke, Anton Çehov’un klasikleşmiş eseri Martı’nın Naya Reiss tarafından kendine özgü bir şekilde, 21. yüzyıla modernize edilmiş versiyonu ile, West End’de ilk kez sahne alıyor. Gösterimler İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Mersin’de yapılacak; Kadıköy Sineması’ndaki gösterimin ardından oyun üzerine bir söyleşi yapılacak.

Başka Çarşamba

Başka Çarşamba Kasım ayında, İstanbul, Ankara ve İzmir için 4 Ocak Özel Gösterim: Mezuniyet / Graduation, 11 Ocak Ön Gösterim: Akdeniz Ateşi / Mediterrenean Fever, 18 Ocak Ön Gösterim: Cennetten Gelen Çocuk / Boy from Heaven ve 25 Ocak Özel Gösterim: Yeni Baştan / La Belle Epoque ile seyircilerle buluşuyor.

Haftalık Başka Çarşamba gösterimi olan şehirlerde ise R.M.N, Korsaj / Corsage, Güneş Sonrası / Aftersun ve Maskeli Balo / Masquerade yer alıyor.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir