Başka Sinema Ayvalık Film Festivali Günlükleri #4

Yazan: Gaye Taşkan

Ma’adra Binası’nda sabah Çiçek Kahraman ile Aziz İmamoğlu İzmir, İstanbul, Diyarbakır ve Antep’ten festivale gelen öğrencilerle kurgu üzerine bir atölye yaptı. Ardından Katriel Schory düşük bütçeli film yapımını anlattı, öğleden sonraysa Hollywood Reporter yazarı, film eleştirmeni Boyd van Hoeij film grameri hakkında bir atölye yaptı.

Sabahın ilk seansında Bal Ülkesi‘nin Sanat Fabrikası’ndaki gösteriminde Hatice Muratova ve görüntü yönetmeni Samir Ljuma izleyicilerle buluştu. Ljuma, “Hatice tüm o tepeleri ve uçurumları çıkıyordu, o önünüzden koşarak gidiyordu, biz de sırtımızda ekipmanlarla onun peşinden koşuyorduk. Hatice’nin cesaretini görmek bizi de korkusuz hale getirdi,” dedi.

Saat 14:00‘teyse daha Facebook yokken kendi sosyal ağını kuran, Edinburgh’da Fringe’i başlatmış Jim Haynes’in ilginç olduğu kadar ilham verici hikâyesini anlatan Jim’le Tanışmak adlı belgeselin ardından yönetmen Ece Ger ve filmin yapımcıları Nina Spilger, Efe Koç, Özcan Vardar izleyicilerle buluştu. Filmin gördüğü yoğun ilgi üzerine 8 Ekim Salı, saat 18.00’de Ma’adra Binası’nda bir gösterim daha yapılacak.

Saat 16:30‘da Sanat Fabrikası’nda California Dreaming‘in yönetmeni Fabrizio Maltese gösterimin ardından sahnedeydi, California City’ye üç saatlik bir araba yolculuk yaparak gittiğini ve çok şaşırdığını çünkü bu kadar farklı bir yer beklemediğini söyledi. “Oranın fiziksel bir metafor olarak Amerika rüyasının bugün dönüştüğü hale karşılık geldiğini düşündüm. İki sene içinde toplam 5, 6 ay orada kaldım, insanlarla tanıştım ve yavaş yavaş hikâyeyi kurmaya başladım. Bence filmin en önemli parçalarından birisi müzik, çünkü müziğin sadece arka planda bir atmosfer kurucu olarak işlemesini değil, hikâyeyi anlatan unsurlardan birisi olmasını istedim. Emre Sevindik gerçekten mükemmel bir iş çıkarttı. Benim için asıl umut hikâye anlatmanın aciliyetini hissedip hemen anlatmak,” diyerek filmine dair düşüncelerini izleyicilerle paylaştı.

California Dreaming

Saat 19:00‘da Vural sinemasında Yuva filminin yönetmeni Emre Yeksan gösterimden sonra izleyicilerin sorularını yanıtladı. Yeksan filmin Ayvalık’ta gösterilmesinin kendisi için önemli olduğunu söyledi: “Filmi ilk yazdığımda Kazdağları’ndan etkilenmiştim. Altı sene önce Kazdağları’na bakmak için buraya geldim, o sırada Ayvalık’a da uğramıştım. Fakat filmi İğneada’da çektik, nihayet 6 sene sonra filmi göstermek için buradayım.”

Ozan Yoleri’nin kısa filmi Aylin ve Burak Çevik’in Aidiyet‘inin peş peşe gösterimlerinin ardından Aidiyet’in başrol oyuncusu Eylül Su Sapan izleyicilerle sohbet etti. “Filmde dışardan görünen bir olayı içerden tekrar görüyoruz. Bunu neden yaptı, nasıl ilerledi ve aidiyet ne demek, bu filmde önemli olan bu konular,” diyerek filme dair düşüncelerini anlattı. “Aslında bu olay gerçekten yaşanmış olduğu için biz onu kurmaca olarak oluşturmaya çalıştık,” diye ekledi.

Panel

“60’ların Düşleri Buhar mı Oldu?” seçkisinde yer alan Alain Tanner ve John Berger’ın senaryosunu birlikte yazdığı ve Tanner’in yönettiği 2000 yılında 25 Yaşına Basacak Olan Yunus saat 12’de, Danny Boyle’un Beatles güzellemesi komedi filmi Yesterday ise saat 14’te Ma’adra Binası’nda gösterildi. Gösterimlerin ardından yazar ve müzik yazarı Naim Dilmener‘le yazar ve müzik yazarı Derya Bengi, Antonio Cosentino’nun sergisinin sürdüğü ofiskafe’de bir konuşma yaptılar. Bu iki filmden yola çıkıp tarihin özel on yılı 60’ların ardından parçalanan, ama asla yok olmayan umutlar üzerine konuştular. Bengi, Tanner’in filmini, “dünya sinemasında yapılmış en incelikli 68 muhasebesi olması sebebiyle,” seçtiklerini söyledi. Konu Türkiye’den örneklerle tartışıldı. Dilmener Ecevit’in umut olduğu günlerden örnek verdi, bunun kültürde yarattığı dinamizmi anlattı. Konuşmada 70’lerden Gezi’ye kadar Türkiye’deki sol hareketin temel taşlarına değinildi.

Açıkhavada sinema serisinde Eski Kız Meslek Lisesi bahçesinde gösterilecek, Federico Fellini imzalı Dr. Antonio’nun Baştan Çıkışı, hava muhalefeti nedeniyle 9 Ekim Çarşamba günü saat 18.00’de Ma’adra Binası’nda gösterilecek.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın