Azra Deniz Okyay’ın Hayaletler Filmi Nisan Ayında MUBI’ye Gelecek

Yazan: Ayşe Ebru

77. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde Büyük Ödül ve ardından 57. Antalya Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu dahil beş ödül birden kazanan Azra Deniz Okyay’ın 2020 yapımı çıkış filmi Hayaletler, 17 Nisan tarihinden itibaren sadece MUBI’de izlenebilir.

Hayaletler, yakın zamanda büyük bir kentsel dönüşüm sürecinden geçen Sulukule’yi andıran bir mahallede yolları sürekli kesişen dört kişinin hayatlarına odaklanıyor. Onların hikayesi, aslında bu mahallenin hikayesi; İstanbul’un şimdiki zamanının, toplumsal eşitsizliklerin, kent politikalarının, göçlerin hikayesi… Okyay, bugünü anlatırken, yakın geleceğe dair bilim kurgu filmlerinden çıkmışa benzeyen bir İstanbul tasvir ediyor. Bu İstanbul’un içinde hayaletler her yerdeler. Karanlığa bürünen şehirde, merkezden uzakta, kenar mahallelerin duvarlarında, izbe binaların arasında kalmış hayaletler… Zamanda ileri geri sıçrayarak bu dört kişinin hayatının ritmine kapılıp giderken, arka planda, yakın zamanda ülkeyi kavuran pek çok meselenin yankısı izleyici ile buluşuyor.

Daha önceki iki kısa filminde de kadın karakterlere ve toplumun kıyısında kalmış hayatlara odaklanmayı seçen Azra Deniz Okyay, ilk uzun metrajında usta işi bir görsel-işitsel atmosfer kuruyor. Görüntü yönetmeni Barış Özbiçer’in, müziklere imza atan Ekin Fil’in ve filmin içinde önemli bir yere sahip dansın ritmini kurguya taşıyan Ayris Alptekin’in de ortaya çıkan bu yetkin sinema diline katkıları büyük.

57. Antalya Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Nalan Kuruçim ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne layık görülen Emrah Özdemir’in yanı sıra Dilayda Güneş ve Beril Kayar’ın da performanslarıyla dikkat çektiği HAYALETLER, günümüz İstanbul’unu ve yaşadığımız çağın kaotik ruhunu anlamaya çalışırken, kadın karakterlere ve onların dünyayla dertlerine odaklanıyor.

MUBI’de Nisan Ayının Öne Çıkan Filmleri

Eş Anlamlılar / Synonymes
Nadav Lapid, 2019
7 Nisan

MUBI

2019’da Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı kazanan, izleyiciyi düşünmeye ve görmeye zorlayan, özgün bir anlatı.

Ağabeylerimin Bana Öğrettiği Şarkılar / Songs My Brothers Taught Me
Chloé Zhao, 2015
9 Nisan

MUBI

Nomadland ile bu yılın en çok konuşulan ismi olan Chloé Zhao’nun çıkış filmi, yönetmenin şiirsel sinema dilinin kusursuz bir örneği.

Kedi
Ceyda Torun, 2016
11 Nisan

MUBI

Sokak kedilerinin insanlarla kurduğu şefkatli bağlara adanmış, tüm dünyada beğeni kazanan bir İstanbul belgeseli.

Maud’daki Gecem / Ma nuit chez Maud
Éric Rohmer, 1969
12 Nisan

Fransız sinemasının büyük ustası Éric Rohmer’in “Altı Ahlak Hikayesi” serisinden, kadın erkek ilişkisi üzerine eskimeyen bir klasik.

Şeytan Yoktur / Sheytan Vojud Nadarad
Muhammed Resulof, 2020
18 Nisan

MUBI

İran’daki rejimin baskıcı mekanizmalarıyla mücadele eden Muhammed Resulof’un geçtiğimiz yıl Altın Ayı kazanan filmi.

Umudun Dili / Persian Lessons
Vadim Perelman, 2020
24 Nisan

MUBI

Ukraynalı yönetmen Vadim Perelman’dan, yaşanmış olaylara dayanan, akıl almaz bir Holokost hikayesi.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir