Azra Deniz Okyay’ın Hayaletler Filminden İlk Fragman Yayınlandı!

Yazan: Ayşe Ebru

Yönetmen ve sanatçı Azra Deniz Okyay’ın ilk uzun filmi Hayaletler’den ilk fragman yayınlandı. Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği ve yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği Hayaletler, dünya prömiyerini 77. Venedik Film Festivali’nde 6 Eylül’de gerçekleştirdi. Festivale Türkiye’den seçilen tek film de olan Hayaletler, Uluslararası Eleştirmenler Haftası bölümünde Geleceğin Aslanı Ödülü için yarışacak.

Küçük Kara Balıklar (2013), Sulukule Mon Amour (2016) gibi ödüllü kısalarıyla tanıdığımız Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği Hayaletler’den ilk fragman yayınlandı. Dünya prömiyerini yarın (7 Eylül) 77. Venedik Film Festivali’nde yapacak olan film, Uluslararası Eleştirmenler Haftası (Venice International Film Critics’; Week) bölümünde gösterilecek. Bu yıl Venedik’e Türkiye’den kabul edilen tek film de olan Hayaletler, Geleceğin Aslanı Ödülü için yarışacak.

Hayaletler

Yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği, başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in paylaştığı Hayaletler; tüm Türkiye’de saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçiyor ve o gün İstanbul’un Sucular mahallesinde yaşananları dört farklı karakterin birbirine geçen hikâyesi üzerinden anlatıyor.

Selanik ve Doha destekli

Geçtiğimiz aylarda Fransa Ulusal Sinema Merkezi’nin (CNC) Fransa yapımı projelere verdiği Dünya Sinema Fonu’nu (Aide aux Cinemas du Monde) kazanan Hayaletler, 2017’de Selanik Film Festivali’nin Crossroads platformunda En İyi Senaryo Ödülü ve Jüri Ödülü’nün ikisini birden almıştı. Bu yıl ayrıca, İstanbul Film Festivali’nde Köprüde Buluşmalar’a seçilen film, Katar merkezli Doha Film Enstitüsü’nün ilk ya da ikinci film projelerine verdiği destek programında post prodüksiyon fonunun sahibi olmuştu.

Görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer’in, kurgusunu Ayris Alptekin’in yaptığı filmin sanat yönetmenliğini Erdinç Aktürk, müziklerini de Ekin Üzeltüzenci üstlendi.

Hayaletler / Ghosts
2020, Türkiye-Fransa-Katar, 85′
Renkli, DCP, 2:39, 5.1 Sound, Türkçe

Yazan ve Yöneten: Azra Deniz Okyay
Yapımcı: Dilek Aydın
Yapım: Heimatlos Films

Ortak Yapımcılar: Marie-Pierre Macia, Claire Gadea
Ortak Yapım Şirketi: MPM Film
Dünya Hakları: MPM Premium

Oyuncular: Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar, Emrah Özdemir

Görüntü Yönetmeni: Barış Özbiçer
Kurgu: Ayris Alptekin
Müzik: Ekin Üzeltüzenci
Sanat Yönetmeni: Erdinç Aktürk
Ses: Erman Abaza
Ses Tasarımı: Cihan Alıngan, Theo Serror
Ses Süpervizörü: Cenker Kökten
Ses Miksaj: Laure Arto
Ses Süpervizörü: Cenker Kökten
Renk Düzenleme ve VFX: Yücel Kurtul / Unite

Türkiye genelinde saatlerce süren bir elektrik kesintisi yaşanmaktadır. Hiphop dansçısı olmak isteyen Didem, belediyede temizlik görevlisi olarak çalışan İffet, kentsel dönüşümün fırsatçısı Raşit ve mahallenin çocuklarına gönüllü film dersleri veren Ela’nın yolu bu ‘karanlık’ günde kesişir. Hayaletler, o gün İstanbul’un Sucular semtinde yaşananları bu dört farklı insanın birbirine geçen hikâyeleri üzerinden anlatıyor ve günümüz Türkiye’sine dair distopik bir portre çiziyor.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir