Animasyon Filmlerini Sevenler İçin 10 Öneri

Yazan: Gökçe Erdoğan

Animasyon bir tür olarak hikâye anlatıcılığı için çok fazla olanak sunmaktadır. Diğer türlerde göremeyeceğimiz şekilde çizimlerin kendisi, seçilen tarz ve türün sağladığı özgürlük anlatılan hikâyeyi zenginleştirmektedir. Seyirciler, karakterlerin iç dünyasını ve yaşadıklarını yalnızca hikâyeden veya ses oyunculuğundan değil de aynı zamanda çizerlerin yaptıkları seçimler üzerinden anlayabilmektedirler. Bazen animasyon, anlatılan hikayeye gizlilik sağlayabilirken bazen de filmin atmosferinin yaratılmasında önemli bir rol oynayabilmektedir. Flee filminde gerçek bir hikâyenin animasyon üzerinden anlatılarak insanların gizliliğinin korunması veya Loving Vincent filminde Van Gogh tablolarının kullanılması bunlara örnek sayılabilir. Bu listemizde farklı çeşitlerdeki ve konulardaki animasyon filmlerine göz atabilirsiniz. 

Coraline 

Stop-motion animasyon türünde olan film, ünlü yazar Neil Gaiman’ın aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Ailesinden yeterince ilgi görmediğini düşünen Coraline, yeni evindeki hayatından pek memnun değildir. Bir gün evinin içinde bir kapı bulan Coraline, o kapıdan geçer ve kendi hayatına benzeyen bir paralel evrende kendini bulur. Burada anne ve babasının daha ilgili ve eğlenceli versiyonlarıyla karşılaşır. Korku türünden de ögeler barından film hem animasyonu hem de hikayesi açısından izleyenlerin aklına kazınmaktadır.

Loving Vincent  

Loving Vincent, Vincent Van Gogh’un tablolarındaki teknikleri kullanarak dünyanın farklı yerlerinden ressamlar tarafından çizilen bir filmdir. Çizimlerde oyuncular animasyonla canlandırılmıştır. Film, Van Gogh’un ölümünden bir yıl sonra Van Gogh’un mektubunu iletmek için yola çıkan postacının oğlu Armand’ı anlatmaktadır. Bu yolculuk Armand’ı Van Gogh’u tanımış olan pek çok farklı insana götürür. O insanlarla görüşen, Van Gogh’un kaldığı yerlerde kalan Armand ile birlikte seyirci de ressamın hayatı ve kişiliği ile ilgili daha çok şey öğrenir. 

Ma vie de Courgette

Yine bir stop-motion animasyon filmi olan Ma vie de Courgette, annesinin ölümünden sonra yetimhaneye gönderilen bir çocuğu anlatmaktadır. Film, takma adı olan Courgette’i kullanan çocuk ve onun yetimhanede arkadaş olduğu diğer çocuklara odaklanmaktadır. Aileleri olmayan bu çocukların birbirleriyle kurdukları bağlar filmde önemli bir yer edinir. Film, bir yandan da Courgette’i yetimhaneye getiren polisin onunla ilgilenmesini ve ikisinin kurdukları yeni aile anlatır. Yazarları arasında Celine Sciamma’nın da yer aldığı film çocukluğa çok duygusal bir yerden bakmaktadır.

I Lost My Body

Fransız bir animasyon filmi olan I Lost My Body, 2019 yılında gösterildiği Cannes seçkisinde büyük ödülü alan ilk animasyon filmi olmuştur. Film, laboratuvardan kaçan ve parçası olduğu vücüdu arayan bir eli anlatmaktadır. Aslında film boyunca bu elin sahibi Naoufel’in hayatı geriye dönüşlerle birlikte verilir. Çocukluğunda Fransa’ya taşınması, orada yaşadığı hayat, çalıştığı işler, diğer insanlarla olan ilişkileri anlatılır ve en sonunda elini nasıl kaybettiği gösterilir. 

Mary and Max

Listedeki bir diğer stop-motion animasyon filmi olan Mary and Max’in seslendirme kadrosunda Philip Seymour Hoffman, Toni Collette, Eric Bana gibi isimler bulunmaktadır. Film, Mary ve Max isimli iki mektup arkadaşının hayatlarını ve arkadaşlıklarını anlatır. Okulda ve aile hayatında sorunlar yaşayan Mary bir gün Amerika’dan birine mektup yazmak ister. Bazı fiziksel ve ruhsal sıkıntıları olan Max’e mektup gönderdikten sonra ikili ara sıra koptukları ama sonra yazmaya devam ettikleri bir mektup arkadaşlığına başlarlar.

Wolfwalkers

İki boyutlu animasyon tekniğine sahip olan Wolfwalkers, kurt avcısı olan babasıyla birlikte İrlanda’ya taşınan Robyn’in hikayesini anlatmaktadır. Bir gün ormanda gezerken, geceleri kurta dönüşebilen Mebh isimli bir kızla tanışır. İkili kısa zamanda arkadaş olurlar ancak babasının kurt avcısı olması hem Robyn’nin hayatını hem de ikilinin arkadaşlığını tehlikeye atar. Robyn ve Mebh bir yandan birlikte Mebh’in kayıp olan annesini ararlar. Film, Tomm Moore’un İrlanda folklorüne odaklanan üçlemesinin sonuncusudur.

Arrugas

Bir İspanyol animasyon filmi olan Arrugas, aynı isimli bir çizgi romana dayanmaktadır. Film, bir huzurevindeki yaşlı insanlara ve özellikle Emilio ve Miguel arasındaki dostluğa odaklanmaktadır. Ailesi tarafından huzurevine bırakılan Emilio burada Miguel ile tanışır. Miguel ona etrafı gezdirir ve işlerin nasıl ilerlediğini öğretir. Alzheimer hastası olan Emilio zaman zaman eşyalarını kaybeder ve bu Miguel ile aralarında gerilimlere sebep olur. Filmde, genel olarak huzurevindeki insanların günlük yaşantıları ve duyguları aktarılır. 

L’arte della felicità

L’arte della felicità, Napoli’de bir taksi şöförü olan Sergio’yu anlatan bir İtalyan animasyon filmidir. Sergio, uzun yıllar önce İtalya’dan ayrılan abisinin ölümüyle başa etmeye çalışır. Gençken birlikte müzik yapan iki kardeş de bu yolda ilerleyememiştir. Sergio’nun taksicilik yaptığı bir güne odaklanan film, onun arabasına binen farklı müşterileri gösterir. Karakterleri ve işleri birbirinden farklı olan bu müşteriler Sergio’ya kardeşi hakkında farklı şeyleri hatırlatırlar.

L’Illusionniste

Ünlü Fransız sinemacı Jacques Tati’nin filme çekilmeyen bir senaryosundan uyarlanan film bir illüzyonisti anlatmaktadır. Tati’nin ünlü karakterlerinden Monsieour Hulot’tan esintilere sahip olan illüzyonist bir gün Londra’ya taşınır. Orada küçük çaplı gösterilen yapan illüzyonist, gerçekten sihirli güçlere sahip olduğuna inanan bir genç bir kız olan Alice ile tanışır. İllüzyonist, Edinburgh’a taşındıktan sonra onun peşinden gelen Alice ile bir süre birlikte yaşar ancak bu arada parasal sıkıntılar çekmeye başlar. 

Flee

Danimarka yapımı bir animasyon filmi olan Flee, aynı zamanda bir belgesel filmidir. Hikayesi anlatılan Amin’in gizliliğini korumak için animasyon türü seçilmiştir. Aynı zamanda geriye dönüşler animasyon sayesinde ekrana aktarılabilmiştir. Film, Amin’i çocukluğundan beri tanıyan yönetmen Jonas Poher Rasmussen’in Amin ile röportajı üzerinden ilerler. Afganistan’dan savaş sırasında ailesiyle birlikte kaçan Amin’in Danimarka’ya gelip yerleşene kadarki hayatı ve geçmişteki yaşadıklarının şimdiki hayatını, ilişkilerini nasıl etkilediği anlatı

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir