15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Başlıyor!

Yazan: Gaye Taşkan

15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, “Evde Kalamayanları Gör” mottosu ile 1-8 Mayıs 2020 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek. Festival açılış etkinliği, 1 Mayıs 2020 saat 20.00’de İFF Youtube kanalında canlı yayınlanacak. Gecenin sunuculuğunu oyuncu Alican Yücesoy yapacak. Müzikleri ile Kardeş Türküler, Şanışer, Metin-Kemal Kahraman, Burcu Yeşilbaş açılış gecesine katılacaklar. Ayrıca Oyuncu Mert Fırat, Ercan Kesal, Yurt dışından Tunç Okan ve yönetmen dostlarımız canlı ya da mesajları ile katılacaklar. Evde kalamayanlar da online sahnede yer alacaklar. Festivalin açılış filmi Fatih Pınar’ın yönettiği Kaza Değil Cinayet.

İşçi Filmleri Festivali
15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Açılış Afişi

Türkiye ve dünyadan 40 adet film 2 Mayıs 2020 tarihinden itibaren 8 Mayıs gecesine kadar internet üzerinden izlenebilecek. Filmlerin yer aldığı festival kitapçığına buradan ulaşabilirsiniz. Filmler canlı yayın tekniği ile festivalin Youtube kanalından gösterilecek. Sadece programda belirtilen saatlerde izlenebilecek olan filmler, daha sonra arşivden izlenemeyecek. Film gösterimleri sonrasında canlı yayınlarla yönetmen söyleşileri gerçekleştirilecek. Dünyanın her yerinden izleyiciler yönetmenlere sorular sorabilecek.

2 Mayıs Cumartesi saat 14:00’de “Film üretiminde ve dağıtımında kooperatifleşme mümkün mü?” başlıklı bir çalıştay online olarak düzenlenecek. Yönetmen retrospektifi kapsamında Tunç Okan’ın Otobüs, Sarı Mercedes, Cumartesi Cumartesi ve Umut Üzümleri filmleri gösterilecek. Tunç Okan Fransa’dan 2 Mayıs günü saat 17:20’de festivalin Youtube kanalından canlı yayında izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

3 Mayıs Pazar saat 15:00’de yönetmen video aktivist Fatih Pınar ile “Fotoröportajdan Multimedyaya, Video röportajdan Belgesel Sinemaya Belgeselin Değişen Halleri” atölyesi online gerçekleştirilecek.

15. Uluslararası İşçi Filmler Festivali programına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir