15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Online Yapılacak!

Yazan: Ayşe Ebru

14 yıldır, Mayıs’ın ilk haftası, açılış gecesiyle başlayan ve yıl boyunca Anadolu’ya yayılan festivalde film gösterimleri ve diğer etkinliklere yer veren “İşçi Filmleri Festivali” bu yıl, Korona (Covid-19) salgını nedeniyle, 14 yıldır olduğu gibi sinema salonlarında gerçekleşmeyecek. Festivalin düzenleme komitesi festivalin esin kaynağı olan emekçilerin bu salgın hastalık karşısındaki durumuna dikkat çekmek için festivali internet üzerinden gerçekleştirme kararı aldı.

Bu yıl, Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, “Evde Kalamayanlara” mottosu ile 1-7 Mayıs 2020 tarihlerinde online olarak yapılacak. Komite bu yılki festivali başta sağlık emekçileri olmak üzere, market çalışanları, hizmet sektörünün değişik birimlerinde çalışanlar, ihracatı düşürmemek için çalışmaya mahkum edilen otomotiv işçileri, beyaz eşya sektöründe çalışan emekçiler, inşaat işçileri ve nicelerine ithaf ediyor.

İşçi Filmleri Festivali olarak gerçekleştirilecek online film festivali ile “İşçiler vardır, emekçiler vardır, ülkemizi yönetenler onları görmüyor, önlem almıyor, virüsün insafına bırakılıyorlar, işten atılıyorlar ve eve ekmek getirmek için ne iş olsa yapacak hale getiriliyorlar! Evde Kalamayanları Görün! mesajı verilmek isteniyor.

Festival açılış etkinliği, 1 Mayıs 2020 saat 20.30’da İFF Youtube kanalında canlı yayınlanacak online açılış gecesinde çok özel konuklar katılacak. Açılış etkinliğinin programı kısa bir süre sonra duyurulacak. Yakın zamanda duyurulması planlanan festival programında yer alan filmler 2 Mayıs 2020 tarihinden itibaren 7 Mayıs gecesine kadar internetten izlenebilecek.

15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali
1-10 Mayıs 2020

İşçi Filmleri Festivali

Türkiye ve dünyadan 43 adet film canlı yayın tekniği ile festivalin Youtube kanalından gösterilecek. Sadece programda belirtilen saatlerde izlenebilecek olan filmler daha sonra arşivden izlenemeyecek. Film gösterimleri sonrasında canlı yayınlarla yönetmen söyleşileri gerçekleştirilecek. İzleyiciler dünyanın her yerinden bu söyleşilere katılabilecek, yönetmenlere soru sorabilecek.

2 Mayıs Cumartesi ve 3 Mayıs Pazar günleri gündüz saatlerinde online atölyeler düzenlenecek. Yönetmen retrospektifi kapsamında özel konuğumuz olan Tunç Okan’ın Otobüs, Sarı Mercedes, Cumartesi Cumartesi ve Umut Üzümleri filmleri gösterilecek. Tunç Okan Fransa’dan festival yayınına bağlanarak canlı yayında izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir