Yumurta | Semih Kaplanoğlu

Yazan: Gülcan Tatlıcan

Yumurta

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu
Senaryo: Semih Kaplanoğlu
Oyuncular: Nejat İşler (Yusuf), Saadet Işıl Aksoy (Ayla),
Ufuk Bayraktar (Haluk), Tülin Özen (Sahaftaki Kadın), Gülçin Santırcıoğlu (Gül), Kaan Karabacak (Çapacı Çocuk)
Türü: Drama
Yapımcı Firma: İnkas Film and Tv Productions, Kaplan film
Yapım Yılı: 2007
Ülkesi: Türkiye, Yunanistan
Süresi: 97 Dakika

Filmin Konusu:
İstanbul da yaşayan şair Yusuf yıllar önce ayrıldığı Tire‘deki evinden annesinin ölüm haberini alır. Maddi manevi kopmuş bulunduğu memleketi ile karşı karşıya gelmek, onu unutmuş olduğu geçmişine döndürür. Burada tanıştığı uzaktan akrabası Ayla ise; onun geçmişiyle ve belki de dolaylı olarak kendisiyle hesaplaşmasını sağlar. Ayla, Yusuf’ tan annesinin son isteği olan adağını yerine getirmesini ister.

Yumurta

Yaşadığı sıkıntılardan kurtulmak için suçluluk duygusunu dindirmeye ve hesaplaşmasını bitirmeye ihtiyacı olan Yusuf, bunu ümit ederek Ayla ile kurban kesimi için bir yatır türbesine doğru yola çıkar. İşleri uzayınca bir otelde konaklamak zorunda kalırlar. Bu durum onları birbirine yaklaştırır. Bu yakınlaşma Yusuf ‘un hayatında yeni bir sayfa açacak mıdır ya da kesilecek kurban onun hayatında bir dönüm noktası mı olacaktır?

Yumurta

Semih Kaplan oğlu bal süt ve yumurta üçlemesini ilk olarak Yumurta filmini çekerek üçlemeyi sondan anlatmaya başlamıştır. Üçlemesi ile ilgili olarak Kaplanoğlu; “Bu aynı zamanda bir anne-oğul ilişkisininin son günlerinden (annenin ölümü Yumurta) ilk günlerine (oğulun doğumu, Bal) uzanan arkeolojik bir kazı çalışması olacak” sözlerini sarfetmiştir

Filmin Ödüller:

2007 Antalya Altın Portakal Film Festivali – “En İyi Film” , “En İyi Senaryo” ,
“En İyi Sanat Yönetmeni” , “En İyi Sinematografi” , “En iyi Kostüm Disaynı” ,
2008 İstanbul Uluslararası Film Festivali – “En İyi Fİlm”

Filmin Fragmanı:

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir