Yazgı | Zeki Demirkubuz

Yazan: Gülcan Tatlıcan

Yazgı

Yönetmen: Zeki Demirkubuz
Senaryo: Zeki Demirkubuz, Albert Camus (Yabancı)
Oyuncular: Zeynep Tokuş(Sinem), Serdar Orçin(Musa), Engin Günaydın(Necati), Demir Karahan(Naim),Nazan Kırılmış (Patronun kızı)
Türü: Drama
Yapımcı Firma: Mavi Film
Yapım Yılı: 2001
Ülkesi: Türkiye
Süresi:120 dakika

Yazgı Filmin Konusu:
Yazgı, başına gelen olaylara karşı kayıtsız kalarak her şeyi akışına bırakan bir adamın hikayesi. Filmin başkahramanı Musa gümrük memuru olarak çalışmaktadır. Musa annesini sevmesine rağmen ölümü karşısında haz duyar. İş arkadaşı ile isteği dışında tesadüfler sonucu evlenir. Patronunun karısı ve iki çocuğunun ölümünden de sorumlu tutulması Musa için son dediğimiz raddedir. Fakat karakterimizin şaşırtan adeta iradesiz ruh hali, kabul edici bir tavır sergilemesine sebep olur.

Yazgı

Dünyada var olduğunun kanıtı sadece bedeni olan bu adamın hikayesi, Albert Camus’nun “Yabancı” adlı romanından esinlenerek yazılmıştır. Musa’nın ruhumuza yabancı gibi görünen, belki de bilinçaltımızda bir yerlerde duran karakteri, bize kaderine teslim olmuş bir adamın kendini yok edişini anlatıyor.

Yazgı

Zeki Demirkubuz’un dördüncü uzun metrajlı filmi Yazgı, Ankara, Antalya ve İstanbul film festivallerinden ödüller kazanmış, Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde aday olarak gösterilmiştir.

Yazgı Filmin Ödülleri:

  • 2001 Antalya Altın Portakal Film Festivali – “ En İyi Yönetmen” , “En İyi Sanat Yönetmeni”
  • 2002 İstanbul Uluslararası Film Festivali – “Fipresci Ödülü”

Filmin Fragmanı:

Filmden Replikler:

İnsan ben suçluyum diyebilir, ama suçsuzum diyemez.

 

1 yorum

ashcroft 20 Ocak 2009 - 17:41

Zeki Demirkubuz un hikayeden çok karakter üzerinde durduğu film diğer filmlerinden biraz daha farklı ve durağan.Özellikle ilk yarım saat değişik bir karakteri tanımaya anlamaya ve çözmeye çalışıyosunuz.Sonra film yavaş yavaş gelişmeye başlıyor.Yan karakter ve yan hikaye de filme dahil oluyor.Film ilerledikçe karaktere sinir oluyosunuz:).Günlük hayatta pek karşımıza çıkabilecek bir tip olmadığı için diğer Demirkubuz filmlerinden ayrılıyor.Yönetmenin diğer filmlerini çok beğenmeme rağmen bu filmde derdini daha doğrusu romanı anlatmasına ve ekrana yansıtmasına rağmen filme alışamadım ama yine de izlenmesi gereken bir film.Özellikle Engin Günaydın çok başarılı bu filmde.Yönetmenin yeni filmi ”Kıskanmak’ ı 4 gözle bekliyoruz buarada.

Cevapla

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir