Willem Dafoe’nun Pier Paolo Pasolini’yi Canlandırdığı “Pasolini” 5 Yıldan Sonra Vizyona Giriyor!

Yazan: Gamze Çakan

Willem Dafoe’nun katledilen ünlü İtalyan yönetmen Pier Paolo Pasolini’yi canlandırdığı Abel Ferrara imzalı “Pasolini” filmi, dünya prömiyerini beş yıl önce Venedik Film Festivali gerçekleştirmişti. Film daha sonra Toronto Uluslararası Film Festivali kapsamında da gönderilmişti. Ancak festivallerin ardından vizyona giremedi. Ta ki günümüze kadar. “Pasolini”nin Kuzey Amerika dağıtım haklarını satan Kino Lorber şirketi, filmin 10 Mayıs tarihinde gösterime gireceğini duyurdu.

“Pasolini”, ünlü İtalyan yönetmen, senarist Pier Paolo Pasolini‘nin, tartışma yaratan klasiği “Salò o le 120 giornate di Sodoma”yı tamamlamasından Osetya’daki Cireceo kumsalındaki öldürülüşüne dek uzanan son saatlerini anlatıyor. “Salò”yu yazdığı sırada halktan, politikacılardan ve basından tepkilerle karşılaşan Pasolini yılmamış, roman ve senaryo üzerinde çalışmaya devam etmişti.

Kino Lorber’dan Wendy Lidell’ın “Pasolini, alışık olduğunuz bir biyografi filmi değil. Tutkunun tutkuyla karşılaştığı provakatif bir film. İtalyan şair, filozof ve sinemacı Pier Paolo Pasolini’nin korkusuz dehasını hayata geçirme görevi için Abel Ferrara ve Willem Dafoe’dan daha artistik başka bir ikili düşünemiyorum.” sözleriyle tanımladığı film, 10 Mayıs tarihindeki gösteriminin ardından son baharda VOD (Video On Demand) sistemi ile izleyicilerin karşısına çıkacak. Bu tarihten önce ülkemizde gösterime girip giremeyeceği ise henüz belli değil. Gelişmeler oldukça duyuracağız.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir