Voksne Mennesker (Tutunamayanlar)

Yazan: Ayşe Ebru

Voksne Mennesker

Yönetmen: Dagur Kári
Senaryo: Dagur Kári, Rune Schjǿtt
Oyuncular: Jakob Cedergren, Nicolas Bro, Tilly Scot Bedersen, Morten Suurballe, Bodil Jǿrgensen, Nikolaj Kopernikus
Türü: Komedi, Drama, Romantik
Yapımcı Firma: Nimbus Film Productions, Zentropa Entertainments, Zik Zak Kvikmyndir, Danmarks Radio (DR)
Yapım Yılı: 2005
Ülkesi: Danimarka, İzlanda
Süresi: 106 dakika

Filmin Konusu:
2005 yılında Film Ekimi’nde gösterilen, yönemenliğini “Noi Abinoi”nin yönetmeni Dagur Kari’nin yaptığı film, sisteme uyum sağlamamayı seçmiş, grafitti sanatçısı Daniel’in öyküsünü anlatıyor. Bunun yanı sıra topluma ve insanlara karşı tüm sorumluluklarını yerine getirmekte olan Yargıç’ın da hayatından kesitler sunuyor.

voksne-mennesker-1

Hayatını duvarlara grafitti çizerek kazanan Daniel, kız arkadaşı Franc’le tanıştıktan ve ilişkileri ciddi bir boyut kazanmaya başladıktan sonra bir yetişkin olmanın getirdiği sorumlulukların farkına varmaya başlar. Diğer yandan ise disiplinli ve düzenli bir hayatı olan Yargıç, hayatını ve yaşam tarzını sorgulamaya başlar. Film boyunca Daniel ve Yargıç’ın birbirine zıt ve paralel olarak ilerleyen öyküleri anlatılmaktadır.

voksne-mennesker-2

Yönetmen Dagur Kari’nin, filmin yapılış amacını “Aslında etrafımızda gördüğümüz belirli bir takım gençleri anlatmak istedik. Hiçbir zaman sorumluluk almayan, topluma uyum göstermeyen ve toplumun hiçbir standardını karşılamayan kişiler bunlar: Hiçbir eğitimi, hiçbir becerisi olmayan, zor tipler. toplumun gözünde umutsuz vakalar. Zevk açısından bakıldığında ise olay değişiyor, çünkü bu çerçevede gayet sorumluluk sahibi insanlar. Bu tiplerin nasıl büyüyüp sorumluluk sahibi yetişkinler olacaklarını, bir kravat takıp toplumla barışacaklarını hayal etmek bile zor.” şeklinde açıkladığı “Voksne Mennesker” Cannes Film Festivali’nin “Belirli Bir Bakış” bölümünde gösterilmişti.

Filmin Fragmanı:

https://www.youtube.com/watch?v=DLaT8KbUzuc

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 yorum

ladyshave 14 Şubat 2011 - 02:58

dagur kari’yi en az lars von trier kadar severim..
dark horse, noi albinoi’den sonra yönetmenin yaptığı en iyi filmlerden biriydi..

Cevapla

Yorum Bırakın