Ana sayfa Sinema Bağımsız Filmler Bahoz (Fırtına)

Bahoz (Fırtına)

bahoz-afisYönetmen: Kazım Öz
Senaryo: Kazım Öz
Oyuncular: Cahit Gök (Cemal), Havin Funda Saç (Rojda), Selim Akgül (Orhan), Asiye Dinçsoy (Helin), Ali Geçimli (Ali), Kadim Yaşar (Halil), Bertan Dirikolu (Müslüm), Ali Sürmeli (69), Sinan Bengier (Baba)
Türü: Dram
Yapımcı Firma: Mezopotamya Sinema, Yapım 13 Film
Yapım Yılı: 2008
Ülkesi: Türkiye
Süresi: 156 dakika

Filmin Konusu:
İstanbul üniversitesi İktisat Fakültesi’ni kazanan Cemal fakir olan ailesinin okumasına dair olan umutlarıyla birlikte İstanbul’a doğru yola çıkar. Güneydoğulu bir ailenin çocuğu olan Cemal herhangi bir ideolojiye sahip değildir. Kendi etnik kökenine bile yabancı yetişmiştir. Üniversiteye başladığı ilk günlerde derslerini kaçırmayan ve okula devamlılık gösteren bir öğrencidir. Yeni tanıştığı arkadaşları olmuştur. Fakat bunlarla ortak bir noktası olmadığını fark eden Cemal araya belli bir mesafe koyarak kendi halinde okuluna devam etmektedir.

bahoz-2

Devlet yurduna yerleşen Cemal burada da arkadaşlar edinerek çevresini genişletmektedir. Bir gün sınıfa geldiğinde üç kişiyle birlikte adının sınıf tahtasına yazıldığını fark eder. Bir şekilde yazanlarla karşılaşır. İsmini yazan kişiler üniversitede kendilerinden yurtseverler olarak bahsedilen öğrenci topluluğudur. Genellikle kürt olan öğrencilerin oluşturduğu bu grup yeni katılan öğrencileri de örgütlemek istemektedir. Cemal yeni tanıştığı bu arkadaşlara başta temkinli yaklaşır. Herhangi bir ideolojik altyapıya da sahip olmayan Cemal bu toplulukta bulunmak istemez. Hatta grupla Kürtlük konusu üzerine tartışarak ters düşer. Yurtseverlerin verdiği dergi ve yayınları da istemeyerek, onları kırmamak için alır fakat okumaz.

bahoz-3

Bir gün otobüse binen Cemal iki kürt işçinin arasında olan Kürtçe diyaloğa tanık olur. İşçiler esprili bir şekilde Kürtçe konuşarak gülmektedirler. Cemal de onları dinleyerek eğlenmektedir. Ama otobüstekilerin ırkçı yaklaşımına maruz kalan bu işçiler apar topar otobüsten atılırlar. Cemal duruma çok şaşırır ve üzülür. Bu olay Cemal’in ötekileştirilen kürt kimliğinin farkına varmasını ateşleyen olay olacaktır. İlk olarak 2008 İstanbul Film Festivalinde gösterilen film festivalin ardından ülkemizde de çeşitli sinemalarda gösterime girmiştir. Şivan Perwer de müziğiyle filme eşlik etmektedir.

Filmin Fragmanı:

11 YORUMLAR

  1. hariha bir film emeği geçen herkese teşekkürler.bu filmi dün izledim ve beni çok etkiledi düşünmeye ve bazı şeyleri anlamaya yardımcı olmuş.

  2. kurt irkciligi yapan cok amator ve ilkel bir film..sinemayi kendi ilkel ideolojisine arac olarak kullanabilecegini dusunen bir sefil gurubun berbat bir calismasi..

  3. türk rumuzuyla yazan kardeşim adını yazamayacak kadar korkak galiba,eleştrininde sağlıklı temele oturtulması gerekiyor bence,küfür ederek eleştri olmaz,kıçımla çekerim dersen çek kıçını görelim derler,eğer kıçın bu kadar marifetliyse çek kardeş,durma,bizde bu ülkede kıçıyla film çeken biri var diye övünelim,ama bu ülke zaten kıçıyla futbol oynayanların,kıçıyla müzik yapanların,kıçıyla müteahhitlik yapanların,kıçıyla ülke idare edenlerin çokluğundan bu hale geldi…gel bu işe kıçını karıştırma sadece beynini emeğini kabiliyetini koy ve çek filmi,inan sana ücretsiz oynamak için çok oyuncu getiricem…kabul edersen bende oynarım…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın