Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring (İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… Ve İlkbahar)

Yazan: Ayşe Ebru

Spring Summer Fall Winter… and Spring

Yönetmen: Kim Ki-duk
Senaryo: Kim Ki-duk
Oyuncular: Yeong-su Oh, Kim Ki-duk, Young-min Kim, Jae-kyeong Seo, Yeo-jin Ha, Jong-ho Kim, Jung-young Kim
Türü: Drama
Yapımcı Firma: Korea Pictures, LJ Film, Pandora Filmproduktion, Cineclick Asia
Yapım Yılı: 2003
Ülkesi: Güney Kore, Almanya
Süresi: 103 dakika

Filmin Konusu:
Ülkemizde 23. İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilen “Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom”, budist öğreti ve “nefs” terbiyesini konu almıştır. Ustasıyla birlikte bir budist manastırında yaşayan küçük bir rahibin hayatından kesitler sunan film, her bölümün hayatın belli dönemleriyle ilişkilendirilmiş birer mevsimle anlatıldığı beş kısımdan oluşur.

Spring Summer Fall Winter... and Spring

İlkbaharda, çocuk rahibin doğayı keşfetmesi ve bu sırada aldığı dersler anlatılır. Yaz geldiğinde çocuk rahip büyümüş ve genç bir adam olmuş şekilde karşımıza çıkar. Manastıra hasta bir kızın gelmesiyle birlikte aşkla ve tutkuyla tanışan genç rahip, kızla birlikte manastırı terk eder.

Spring Summer Fall Winter... and Spring

Sonbaharda bir yetişkin haline gelmiş adamı, tutkusunun ona yaptırdığı kötülüklerden dolayı pişman olmuş şekilde ve bu hatalarının bedelini öderken görürüz. Kışla birlikte, artık yaşlanmaya başlayan adam geçmişte yaptıklarını telafi etmek için manastıra geri döner. Ve ilkbahar geldiğinde, manastıra terkedilmiş bir bebeğin gelmesiyle döngü yeniden başlar.

Spring Summer Fall Winter... and Spring

Yönetmenliğini ve senaryosunu Kim Ki-duk’un üstlendiği Spring Summer Fall Winter… and Spring, San Sebastian Festivali’nde “İzleyici Ödülü”; Locarno Uluslararası Film Festivali’nde “Don Quixote Ödülü”, “Netpac Ödülü”, “Genç Jüri Ödülü” başta olmak üzere birçok ödül almıştır.

Filmin Fragmanı:

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 yorum

selin 11 Kasım 2010 - 12:28

çok güzel ve çok duygusal bir film. Gerçekten izlenmeye değer…

Cevapla

Yorum Bırakın