Ursula K. Le Guin Belgeselinden İlk Fragman Yayınlandı!

Yazan: Gamze Çakan

Bu yıl kaybettiğimiz usta bilim kurgu yazarı Ursula K. Le Guin‘in yazarlık serüvenini ve bu süreçteki mücadelelerini konu alan ‘Worlds of Ursula K. Le Guin’ belgeselinden ilk fragman yayınlandı.

Arwen Curry tarafından yönetilen belgesel, yalnızca Le Guin’in dünyaca ünlü bir yazar olmasını değil bu süreçte ilham kaynağı olduğu meslektaşları üzerindeki etkisini de anlatıyor. Yazarın aile üyelerinin yanı sıra, Margaret Atwood, Neil Gaiman, David Mitchell, Michael Chabon, China Miéville, Annalee Newitz, Samuel R. Delany, Vonda N. McIntyre, Adrienne Maree Brown ve Theodora Goss‘la yapılan söyleşilere yer veren belgeselin yapımı yaklaşık on yıl sürdü.

https://www.facebook.com/WorldsofUKL/posts/973049319414828

‘Worlds of Ursula K. Le Guin’ projesi iki yıl önce National Endowment for the Humanities (İnsanlık için Ulusal Bağış) tarafından 600.000$ değerinde destek kazanmıştı ancak toplam yapım bütçesi 800.000$ olan belgeselin destekten faydalanabilmesi için 200.000$’ı bir araya getirmesi gerekiyordu. Bunun üzerine Kickstarter sitesinde başlatılan kampanya ile destek istenmişti. Le Guin hayranları tarafından büyük br ilgiyle karşılaşan kampanya sürenin tamamlanmasına 50 saat kala hedef bütçe olan 200.000$’a ulaşmıştı.

Dünya prömiyerini 10 Haziran 2018 tarihinde Sheffield Doc/Fest kapsamında gerçekleştirecek olan ‘Worlds of Ursula K. Le Guin’ yayınlanan fragmanını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın