MuseMETA Kısa Filmlerinizi Bekliyor!

Yazan: Gamze Çakan

ODTÜ’lü 4 öğrenci tarafından bu yıl faaliyete geçen MuseMETA projesi, sinemacıların filmlerini daha geniş kitlelere duyurabilmelerine olanak sağlayan bir platform sunmayı hedefliyor. Ekibin yayınladığı basın bülteni aşağıda yer almaktadır.

 


 

 

Biz MuseMETA olarak bilginin aktarılmasının ilk yolu olan hikayelerin gücüne tüm içtenliğimizle inanıyoruz. Mağara ateşinin etrafındaki hikayelerden dramatik tiyatroya, sanal gerçeklik deneyimlerine kadar, hikayeler kültürümüzü şekillendirdi. Hikayelerin en canlı örneklerini bugün izlediğimiz filmlerde görebiliriz. Bu filmler, içlerinde barındırdıkları hikayeler sayesinde bizi kendi başımıza asla erişemeyeceğimiz uzak yerlere götürdüler, bizi asla tanışamayacağımız insanlara tanıttılar ve bizi asla kendimizi bulmak istemeyeceğimiz yeni, garip veya korkutucu durumlara soktular. Hissettiğimiz duygu ne olursa olsun, etkileyici bir hikaye her zaman bizi günlerce düşündürmeye devam eder.

Bugün, en ilginç hikayeler sinemalarda ve hatta televizyonlarda anlatılmıyor. Filmlerin, dizilerin nasıl finanse edildiği, üretildiği ve nihayetinde nasıl tüketildiği göz önünde bulundurulduğunda, internet ortamında yayınlanan kısa filmlerin öykü anlatımının geleceğinin temelini oluşturacağı şüphesiz bir gerçek. Kalıplardan kurtulan, yeni türler icat eden ve dünyayı yeni bakış açıları ile şaşırtmayı başaran hikayecileri ancak internette bulabiliyoruz. Bir sonraki Spielberg, Tarantino veya Cuaron bir film festivalinde keşfedilmeyecek. Serüvenlerine, kendilerini ilk önce internette tanıtmaya çalışarak başlayacaklar.

MuseMETA’yı, 4 ODTÜ’lü öğrenci olarak 28 Mart 2018 tarihinde, BA4146 – Uygulamalı Girişimcilik dersi kapsamında bu serüvenin bir parçası olmak amacıyla kurduk. MuseMETA olarak;

  • Amatör yapımcılara ve oyunculara,
  • Ajanslara,
  • Profesyonel yapımcılara,
  • İzleyicilere,

hizmet sağlamayı amaçlıyoruz. Peki biz bu kitlelere nasıl hizmet etmeyi hedefliyoruz?

Amatör Yapımcı ve Oyuncular
Araştırmalarımız sonucu günümüzde amatör yapımcı ve oyuncuların ulaşmak istedikleri kitlelere ulaşmakta problem yaşadıklarını tespit ettik. Bu sebeple, amatör yapımcıların ve oyuncuların yapımlarını hem geniş kitlelere ulaştırabileceği ve kendilerini tanıtma imkanı bulabilecekleri bir kanal oluşturmayı hedefliyoruz.

Ajanslar
Ajansların yaşadıkları en büyük problemin yeni yetenek bulmaktaki kanal yetersizliği ve var olan kanalların yüksek masraf ve çaba gerektirmesi olduğunu gözlemledik. Biz bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla, ajansların amatör yapımcı ve oyuncularla buluşabileceği bir platform kurduk. Bu sayede, ajansların daha az masraf ve çabayla daha çok yeni yetenek bulabilmesini amaçlıyoruz.

Profesyonel Yapımcılar
Film ve dizi sektöründeki en büyük problemlerden birisinin yapımlar için aynı konuların sürekli tekrar etmesi olduğunu gözlemledik. Profesyonel yapımcılar, kurduğumuz bu platform sayesinde amatör yapımcıların ürettikleri yeni fikirleri sitemizde bulup, bu fikirleri geliştirmek için amatör yapımcı ve oyunculara destek verebilecekler. Bu sayede, hem profesyonel yapımcılar yeni fikirleri hayata geçirebilecekler hem de amatör yapımcılar geniş kitleler tarafından tanınma fırsatı sağlayacağız.

İzleyiciler
Yaptığımız çalışmalar sonucunda, amatör yapımları izlemek isteyen izleyicilerin en büyük sorununun bu yapımları toplu olarak izleyebilecekleri profesyonel bir site bulamamak olduğunu tespit ettik. Bu sorunu ortadan kaldırmak için her kesimden izleyicinin rahatça ulaşabileceği kullanıcı dostu bir site sunuyoruz.

Amatörden profesyonele, MuseMETA ile…

İletişim için:
Website:
https://musemeta.wixsite.com/musemeta

E-mail: [email protected]
Instagram: @musemetaofficial

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın