Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı Filmi Cannes’da Dakikalarca Ayakta Alkışlandı!

Yazan: Gamze Çakan

Nuri Bilge Ceylan‘ın son filmi ‘Ahlat Ağacı’ dünya prömiyerini Cannes Film Festivali kapsamında bugün gerçekleştirdi. Salondaki izleyiciler tarafından büyük beğeniyle karşılanan film, gösterimin ardından on beş dakika boyunca ayakta alkışlandı.

Yazar olma hayalleri kuran Sinan’ın doğduğu köye döndükten sonra yaşadıklarını anlatan ‘Ahlat Ağacı’, aile ilişkilerini merkezine alıyor. Yazdığı kitabı yayımlayabilmek için varını yoğunu ortaya koyan Sinan’ın durumu babasının borçlarının üzerine kalmasıyla kötüye gider.

Kadrosunda Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Ahmet Rıfat Şungar, Hazar Ergüçlü, Kadir Çermikli, Tamer Levent, Kubilay Tunçer ve Ercüment Balakoğlu‘nun yer aldığı filmin senaryosu ise Nuri Bilge Ceylan’ın yanı sıra Ebru Ceylan ve Akın Aksu‘ya ait. Ahlat Ağacı’nın yapımcılığını Zeyno Film ile Fransa’daki haklarını üstlenen Memento Films yaptı. Fransa’da 15 Ağustos 2018 tarihinde gösterime girmesi beklenen Ahlat Ağacı’Nın ülkemizdeki vizyon tarihi ise henüz belli değil.

 

Nuri Bilge Ceylan’ın yapım öncesi süreçte “Beğensek de beğenmesek de babalarımızın belli başlı belirgin özelliklerini almadan duramıyoruz, zayıflıkları, alışkanlıkları, huyları ve çok daha fazlası… Hikayede bir oğlun babasınınkine benzeyen kaçınılmaz bir kadere doğru sürüklenişinin hikayesi üzücü deneyimler üzerinden anlatılıyor.” sözleriyle açıkladığı filmin çekimleri de yönetmenin babasının doğduğu yer olan Yenice ilçesinde gerçekleştirilmişti.

Cannes Film Festivali’yle köklü bir ilişkisi bulunan Nuri Bilge Ceylan, 2014 yılında ‘Kış Uykusu’ filmi ile festivalin en prestijli ödülü olan Altın Palmiye’yi kazanmıştı. Aynı festivalde 2003 yılındaki ‘Uzak’ ve 2011 yılındaki ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ filmleriyle “Büyük Jüri Ödülü”, 2008 yılında yaptığı ‘Üç Maymun’ filmiyle de “En İyi Yönetmen Ödülü” almıştı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın