Umut | Yılmaz Güney

Yazan: fırat yaşar

Umut

Yönetmen: Yılmaz Güney
Senaryo: Şerif Gören, Yılmaz Güney
Oyuncular: Yılmaz Güney, Gülşen Alnıaçık, Tuncel Kurtiz, Kürşat Alnıaçık, Osman Alyanak, Enver Dönmez, Lütfü Engin
Türü: Drama
Yapımcı Firma: Güney Film
Yapım Yılı: 1970
Ülkesi: Türkiye
Süresi: 100 dakika

Filmin Konusu:
Adana’da faytonculuk yapan Cabbar, zor hayat koşulları karşısında geçim derdine düşmüştür. Etrafındaki tüm alacaklılara karşın gece gündüz demeden çalışmaktadır. Her daim bir umutla aldığı piyango biletine de hiçbir ikramiye çıkmamaktadır. Arabası eski olduğu için müşteri bulmakta zorlanmaktadır ve arabasını yenileyecek durumda da değildir.

Umut

Bir gün at arabasını park edilmiş halde bırakır ve sigara almak için bakkala girer. Hızla gelen bir otomobil dönerken atına çarpar. Gelen sesle dışarı fırlayan Cabbar atının öldüğünü görür. Otomobil sahibiyse arabası çizildiği için yakınmaktadır. Olay karakola intikal eder. Zengin olan otomobil sahibi karakolda oldukça itibar görürken Cabbar o ölçüde dışlanır ve suçlu görülür. Otomobil sahibi haklıymışcasına Cabbar’ı affettiğini söyler.

Umut

Cabbar’ın atı ölmüştür ve arabası hurda halindedir. Cabbar yeni bir at almak için elindeki değerli eşyaları satmaya koyulurken alacaklılar çoktan hurda olan arabasını ve diğer atını satmıştır. Çıkmaza düşen Cabbar piyango biletlerinde de aradığını bulamaz ve son bir umut olarak arkadaşı Hasan’ın devamlı bahsettiği defineyi bulmak için yaptığı teklifi kabul eder ve elindeki son parayı da bu umuda bağlar.

Umut

Yoksulluk içindeki insan yaşamlarından bir kesit sunan “Umut” filmi , toplumdaki sınıf kavramına , inançsal değerlerin ve hurafelerin ezilmiş ve cahil olan insanlar üzerinde ne denli etkili olduğuna dikkat çekerken, fakir insanın ne durumda olursa olsun umut olgusunu her
daim içinde yaşattığını gözler önüne seriyor.

Filmin Ödülleri:

1970 Adana Altın Koza Film Festivali – “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Fotoğraf”
1970 Antalya Altın Portakal Film Festivali – “En İyi Erkek Oyuncu”
1971 Grenoble Film Festivali – “Büyük Jüri Ödülü”

Filmin Fragmanı:

Bunlar da ilginizi çekebilir

2 yorumlar

sade-kahve 23 Kasım 2008 - 02:02

40 yıl önce çekilen bir filmde hala bugün var.

Cevapla
denizci 19 Şubat 2009 - 21:28

değişen sade insanlar usta sorun hep aynı adı değişti sade…umarım 40yıl sonra benim torunlarımda aynı şeyleri söylemezler…

Cevapla

Yorum Bırakın