Uluslararası Antiviral Film Projesi Türkiye’ye Geliyor!

Yazan: Ayşe Ebru

Uluslararası Antiviral Film Projesi, Covid-19 pandemisini 19 kısa filmden oluşturulacak 3 uzun metraj filmle kayıt altına alacak. Projenin Türkiye sorumlusu shortbyshort.com’un kurucusu Bulut Reyhanoğlu…

İngiliz yapımcılar Darwin Shaw ve Will Hawkes, tüm dünyayı sarsan COVID-19 salgınının yarattığı kolektif deneyimi sinemanın gücüyle kayıt altına almak amacıyla Antiviral Film Projesi’ni başlattı! 24 ülkeden senarist ve yönetmenlere açık olan projede, başvurular arasından 3 farklı tema üzerine kurgulanmış 19 kısa film projesi seçilecek. Senaryo ve yapım desteği sağlanarak karantina süreci sona erdiğinde çekimi gerçekleştirilecek 19 kısa film, “İzolasyon”, “İlişki” ve “Ortaya Çıkış” temalı üç uzun metraj filme dönüşecek. Türkiye’deki sorumluluğunu, kısa film izleme platformu Shortbyshort’un ve kurucusu Bulut Reyhanoğlu’nun üstlendiği Antiviral Film Projesi için detaylı bilgilere shortbyshort.com sitesinden ulaşmak mümkün. Antiviral Film Projesi’ne son başvuru tarihi ise 5 Haziran!

Antiviral Film Projesi

COVID-19 pandemisinin tüm dünyada yarattığı birleştirici gücün farkına varan bağımsız yapımcılar Darwin Shaw ve Will Hawkes, bu dönüştürücü güce sinema aracılığıyla katkı sağlamak amacıyla Antiviral Film Projesi’ni hayata geçirdiler. 24 ülkeden senarist ve yönetmenlerin katılımını bekleyen proje, COVID-19 deneyimini üç farklı tema altında ele alan 19 kısa film projesinin hayata geçirilmesini ve daha sonra bu kısa filmlerin kurgulanarak üç uzun metraj filme dönüştürülmesini hedefliyor. Dünya çapında sinemacıların desteklediği Antiviral Film Projesi’nin Türkiye sorumlusu ise kısa film izleme platformu Shortbyshort ve platformun kurucusu Bulut Reyhanoğlu.

Başvurular 5 Haziran’a Kadar

Antiviral Film Projesi’ne; salgının sosyal, duygusal, fiziksel, ruhsal, ekonomik, politik ve diğer önemli etkilerini temel alan, uluslararası çapta hikayeler anlatan 10 ila 20 dakikalık kısa film projeleriyle başvurulabiliyor. 5 Haziran 2020 Cuma gününe kadar sinopsis ve treatman ile yapılacak başvuruların ardından seçilen projeler, uluslararası danışmanların desteğiyle senaryolaştırılacak. Antiviral Film Projesi, özel sermaye yatırımcıları, kurumsal sponsorlar ve stüdyo ortaklıkları sayesine bir finans kaynağı yaratarak seçilen filmlere yapım desteği de sağlayacak. Karantina sürecinde ön prodüksiyonu yapılacak filmlerin çekimleri ise, her ülkenin karantina bitiş tarihine göre başlatılacak.

Antiviral Film Projesi

Çekilen kısa filmler, daha sonra bir geliştirme ekibinin desteğiyle her bir filmin kurmaca temasına vurgu yapan ortak görsel motifler ve metaforik sembolizmle bir arada işlenerek “İzolasyon”, “İlişki” ve “Ortaya Çıkış” temalı üç uzun metraj filme dönüştürülecek. Ortaya çıkacak üç film, yepyeni bir dağıtım modeli sayesinde farklı platform ve mecralarda yayınlanacak. Kurduğu global dağıtım ağının büyüklüğü ile de bir ilk olma özelliği taşıyan Antiviral Film Projesi kapsamında hayata geçirilecek filmlerden elde edilen gelirin bir bölümü, katılan ülkelerin COVID-19 araştırmalarına aktarılacak.

Antiviral Film Projesi

Detaylı bilgilerine, shortbyshort.com sitesinden ulaşılabilen Antiviral Film Projesi’ne Türkiye’den yapılacak başvuruların 5 Haziran 2020 Cuma gününe kadar [email protected] adresine gönderilmesi gerekiyor.

Bulut Reyhanoğlu Hakkında

1962 yılında İstanbul’da doğan Bulut Reyhanoğlu, işletme eğitiminin ardından tekstil ihracat sektöründe 30 yıla yakın süre çalıştı ve halen danışman olarak bu sektörde faaliyet göstermeye devam ediyor.

2011 yılında Cam Film yapımı olan, Caner Alper ve Mehmet Binay’ın yönettiği “ZENNE” filmine dışardan yapım desteği veren Reyhanoğlu, aynı yönetmenlerin ikinci filmi “Çekmeceler”de ise yürütücü yapımcılığı üstlendi ve filmin festival sürecini yönetti.

2018 yılında Mahmut Fazıl Coşkun’un yönetmenliğini yaptığı “Anons” filminde ‘executive producer’ olarak yer aldı.

Online kısa film izleme platformu olan Shortbyshort sitesinin kurucusu ve sahibidir.

2019 yılında kısa filmlerin üretilmesine katkı sağlamak amacıyla ortak bir çalışma grubu kuran Bulut Reyhanoğlu, bu filmlerin kolektif bir çalışmayla üretilmesi için Yapımcılık Akademisi ile birlikte “Yapımcı–Yönetmen Buluşmaları” başlıklı bir çalışma grubu başlattı. Proje kapsamında şu an için, çekilmiş ve çekim aşamasında olan 5 kısa film bulunuyor.

Okan Üniversitesi ile birlikte FilmYAP! atölyesini gerçekleştirdi.

Bulut Reyhanoğlu

Sinema Destekleme Kurulu’nun 2019 yılında, ilk filmini gerçekleştirecek yönetmen projesinde destekleme kararı aldığı 2 projenin yapımcısı olan Reyhanoğlu, önümüzdeki günlerde çekimlerine başlanacak bir sinema filmi ve bir belgesel filminin de yapımcılığını üstleniyor ve hazırlıklarını sürdürüyor.

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını süresince kısa film yönetmenleri ile “Her Gün 1 Yönetmen” ve sektör profesyonelleri ile “Kısa Kısa Söyleşiler” başlıklı söyleşiler yapmayı sürdüren Bulut Reyhanoğlu, bir yandan da yeni projelerine hazırlanıyor.

Filmler
  • Anons / The Announcement – 2018 / Fiction
  • Çekmeceler/ Drawers – 2015 /Drama/Mystery
  • Zenne / Zenne Dancer – 2011 / Biography/Drama

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir