Train to Busan’ın Yönetmeni Devam Filmi Peninsula Hakkında Açıklamalarda Bulundu!

Yazan: Elif Türkan Erışık

Son yıllarda zombi temasını işleyen pek çok film gördük. Bu kadar çok filmin çekildiği bir türe yeni bir bakış açısı getirmek gittikçe zorlaşmasına rağmen 2016 tarihli Train to Busan, bu sınavı başarıyla tamamlamıştı. Filmin elde ettiği başarı üzerine devam filminin çekilmesi kaçınılmaz hale gelmişti. Train to Busan ile uluslararası tanınırlık kazanan Güney Koreli sinemacı Yeon Sang Ho, serinin devamı niteliğinde olan Peninsula filmiyle ilgili olarak Screen Daily ile konuştu. 2020’nin merakla beklenen filmlerinden biri olan Peninsula, Train to Busan ile aynı evrende geçiyor.

Train to Busan (Busanhaeng), eşinden ayrılmış ve kızıyla mesafeli bir ilişkisi olan işkolik fon yöneticisi Seok Woo’nun, kızının doğum günü hediyesi olarak annesini görmek istemesi üzerine onu Seul’den eşinin yaşadığı Busan’a götürmeye çalışırken, patlak veren bir salgının arasında verdiği yaşam mücadelesini konu alıyordu. Peninsula ise Yeon’un söylediğine göre Train to Busan filminden dört yıl sonrasında geçiyor. Yönetmen ayrıca serinin ikinci filminin ilk filmin hikayesini devam ettirmediğini ve farklı karakterler olduğunu söyledi.

Peninsula

Yarımada

Yeon Sang Ho, ayrıca filmin isminin neden “Yarımada” olduğunu, zombi salgını sonrasında Güney Kore hükümetinin büyük oranda yok olması üzerine ülke yalnızca coğrafi bir yer haline gelmesinden kaynaklı olduğunu açıkladı. Peninsula, zombi istilası altında olan Kore yarımadasından kaçmayı başaran eski asker Jung Seok’un, virüsün yayılmasını durdurmaya çalışmasını konu alıyor. Jung Seok’u 1987: When The Day Comes filminden tanıdığımız Gang Dong Won canlandırıyor. Gang’e salgından kurtulanlardan birini canlandıran Lee Jung Hyun ile çocuk oyuncu Lee Re eşlik ediyor.

Röportajda ayrıca Train to Busan evrenine geri dönmekte tereddüt ettiğini söyleyen yönetmen açıklamasına “…ancak kıyamet sonrası bir dünya inşa edebilme fikri bana ilginç geliyordu. “ sözleriyle devam etti. Yeon ayrıca “Land of the Dead”, “The Road”, “Mad Max: Fury Road” gibi filmlerin ve “Akira” ve “Dragon Head” isimli apokaliptik mangalarının Peninsula filmine ilham kaynağı olduğunu söyledi.

Peninsula

Çekimleri 92 gün süren ve 2019’un Temmuz ayında tamamlanan Peninsula’nın dünya prömiyerini tıpkı Train to Busan gibi Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirmesi bekleniyor.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir