Türk Tarihinin İlk Kadın Hükümdarı Tomris’in Hayatı Beyazperdeye Geliyor!

Yazan: Ayşe Ebru

Tomris ‘in Hayatı Beyazperdeye Geliyor!

Binlerce yıllık Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı Tomris Hatun’un hayatını konu alan Kazakistan yapımı film, 10 Nisan’da ülkemizde vizyona girecek. Siyah Beyaz Film şirketi tarafından hakları satın alınan, Kazak yönetmen Akan Satayev’in yönettiği filmden ilk fragman, Türkçe altyazılı olarak yayınlandı.

Tomris

Saka Türkleri’nin başına geçerek Pers İmparatorluğu’nu yenen, Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı Tomris Hatun’un hayatını ve zaferlerini anlatan film, Nisan ayında izleyiciyle buluşacak.

Akan Satayev‘in yönettiği Kazakistan yapımı film, vizyona girdiğinde büyük yankı uyandırarak yüzbinlerce sinemaseveri salonlara çekti. Önemli bir başarıya da imza atan Tomris, Altın Küre (Golden Globes) Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde bu yıl yarışma listesine girdi.

Tomris

Tomris Hatun’u Almira Tursyn’in canlandırdığı filmin kadrosunda ayrıca Adil Akhmetov, Erkebulan Dairov, Berik Aytzhanov, Satybaldy Azamat, Aizhan Lighg ve Ghassan Massoud yer alıyor.

Kıvrak Zeka, Askeri Deha, Türk Kadınının Gücü: Tomris

M.Ö 6. yüzyılda, kocasının ölümüyle tahta geçmek zorunda kalan Tomris Hatun, askeri dehası, kıvrak zekası, taktiksel ve politik becerileriyle dağılmakta olan İskit-Saka İmparatorluğu’nu yeniden Orta Asya’nın hakimi yaptı. Ordusuna komutanlık ettiği savaşta, devrinin en güçlü devleti Pers İmparatorluğu’nu yenerek Türk ve dünya tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

Türkiye yayın hakları “Siyah Beyaz Film” şirketi tarafından alınan, CGV Mars Dağıtım aracılığıyla 10 Nisan’da gösterime girecek, merakla beklenen filminden Türkçe altyazılı ilk fragman ve görüntüler yayınlandı. Filmin fragmanını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın