The Man Who Wasn’t There (Orada Olmayan Adam)

Yazan: Gülcan Tatlıcan

The Man Who Wasn’t There

Yönetmen: Joel Coen
Senaryo: Joel Coen, Ethan Coen
Oyuncular: Billy Bob Thornton(Ed Crane), Frances McDormand(Doris Crane), Michael Badalucco(Frank), James Gandolfini(Big Dave Brewster), Katherine Borowitz(Ann Nirdlinger Brewster), Jon Polito(Creighton Tolliver), Scarlett Johansson(Birdy Abundas), Richard Jenkins(Walter Abundas)
Türü: Drama
Yapımcı Firma: Good Machine, Gramercy Pictures
Yapım Yılı: 2001
Ülkesi: İngiltere, ABD
Süresi: 116 dakika

Filmin Konusu:
1949 yılında Kuzey Carolina da geçen hikayede küçük bir kasaba da berberlik yaparak hayatını kazanan Ed Crane’in yaşadığı sıra dışı olaylar konu ediliyor. Ed Crane yaşadığı hayattan, çevresinden ve mesleğinden memnun değildir.

The Man Who Wasn't There

Muhasebecilik yapan ve içki problemi yaşayan Doris ile evliliği ise sıradan gözükmektedir. Hayatını bir şekilde değiştirmeyi arzularken fırsatlar önüne bir bir çıkar. Önce dükkanına müşteri olarak gelen değişik bir adamla tanışır ve ondan kuru temizlemecilik yaparak zengin olabileceğine dair fikirler alır.

The Man Who Wasn't There

Daha sonra da karısının patronu Big Dave ile bir ilişkisi olduğunu öğrenir. Bu iki olayı da hayatını değiştirmek için bir fırsat olarak görür ve bir plan yapar. Masumca görünen planı kendisinin de ummadığı bir şekilde adam öldürmeye kadar giden beklenmedik süprizlerle gelişince, hayatı bir anda değişir. Yaşadığı absürd olaylara tepkileriyle ilginç bir karakter olmayı başaran Ed Crane’in hikayesini anlatan The Man Who Wasn’t There izleyici için bir hayli dikkat çekici ve bir çok görüşe göre Coen’lerin baş yapıtı olma özelliğini taşıyor.

Ödülleri:
2001 American Society of Cinematographers – “En İyi Sinemotografi”
2001 İngiltere Film ve Televizyon Akedemisi – “En İyi Sinematografi”
2001 Cannes Film Festivali – “En İyi Yönetmen”
2001 LAFCA – “En İyi Sinematografi”
2001 American Film Enstitüsü – “En İyi Sinematografi”

Filmin Fragmanı:

1 yorum

amelie 01 Haziran 2009 - 11:04

Bir film bundan iyi başka nasıl anlatılırki?? Orada Olmayan Adam yani namı değer Ed Crane sinema tarihini gelmiş geçmiş en sağlam karekterlerinden biri fikrimce.Oynadığı role cuk diye oturmuş.Ezik,silik,acınılası,önemsenmeyen,varlığıyla yokluğu arasında hiç bir fark olmayan zavallı bir adam.Sıkıcı rutin bir hayatı var.Onun işi berber insanlar geliyor tıraş oluyor ve gidiyor gerede bir avuç saç yığını kalıyor.Ardından ed elinde süpürgesiyle onları temizliyor.Ama Ed bu olmak istemiyor onun girişimci bir ruhu var.işleri büyütmek yeni girişimler yapmak istiyor.Fakat bunu doğru kişiyle yapmayınca başına altından kalkamayacağı işler açıyor.Elinden sigarası düşmeyen bu beyz perde insanın yüzü izlediğim günden beri hiç aklımdan çıkmadı.Aslında Orada Olmayan adam senin benim hepimizin hikayesi.Çok sıradan,sokakta yürüyen harhangi biri.İnsanların asla dikkatini çekmeyen sıradan bir adam….

Cevapla

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir