Duvar (Le Mur) | Yılmaz Güney

Yazan: fırat yaşar

Duvar (Le Mur)

Yönetmen: Yılmaz Güney
Senaryo: Yılmaz Güney
Oyuncular: Tuncel Kurtiz (Tonton Ali), Ayse Emel Mesci (Öğretmen Kız), Ahmet Ziyrek(Cafer)
Türü: Drama
Yapımcı Firma: Güney Film
Yapım Yılı: 1983
Ülkesi: Türkiye, Fransa
Süresi: 117 dakika

Duvar (Le Mur) filminin konusu:

1979 da Ankara Cezaevi’nde 4. koğuşta(sübyan koğuşu) olan olayların merkez alındığı filmde o dönem cezaevinde olan olaylar anlatılmıştır. 4. koğuşta kalan çocuklar cezaevinin çeşitli işlerinde de görev almaktadırlar. Fakat aynı zamanda gardiyanların dayaklarına, tacizlerine, işkencelerine de maruz kalmaktadırlar. Bu durum iyice dayanılmaz bir hal almıştır. Koğuşta çocuklar arasında da sürtüşmeler söz konusudur.

duvar - yılmaz güney

Koğuştaki çocuklar gardiyan Cafer’in tacizlerinden çok rahatsızdırlar. Cafer’in nöbetçi olduğu gecelerde korkudan uyuyamamaktadırlar. Diğer yandan cezaevinde yetişkinlerin kaldığı koğuşlarda da yemeklerin kötü olması ve yıkanamama sorunu sabırları taşırmıştır. Cezaevi müdürüne bu rahatsızlığı dile getiren birkaç mahkum ise hücre cazasına çarptırılır. Gardiyan Cafer’in nöbetçi olduğu bir gece Cafer 4. koğuşa gelir ve koğuşun küçüklerinden olan Şaban’ı yanına çağırır. Koğuşa dönen Şaban tecavüze uğramıştır ve üzgündür. Arkadaşları Şaban’ı teselli eder ve Şaban’a şikayette bulunmasını söylerler. Şaban korkudan şikayette bulunamaz.

duvar - yılmaz güney

Koğuştaki çocuklar gördükleri baskı, dayak ve işgenceler sonucunda başka cezaevlerine nakil edilmek için dilekçe yazarlar, fakat bu dilekçeler de sonuçsuz kalır. Koğuş işleri sırasında bir kaç çocuk kaçmayı dener, bu girişimleri de hüsranla sonuçlanır. Cezaevindeki ağır şartlara dayanamayacak duruma gelen 4. koğuşun çocukları isyan kararı alırlar. Amaçları acımasız gardiyan Cafer’i öldürmek ve istediklerini kabul ettirmektir. İsyan zor da olsa başlar ve cezaevine yayılır.

duvar - yılmaz güney

Filmde, 1979 da Ankara Cezaevi’nde yaşanan olaylar tüm çıplaklığıyla ansıtılmıştır. İsyanın ardından Kayseri Cezaevi’ne gönderilen Yılmaz Güney “Soba, Pencere Camı ve İki Ekmek İstiyoruz” adında bir roman yazmış ve bu roman paralelinde ki senaryo ile son filmini çekmiştir. Filmi çekmek için Fransa’da eski bir manastır cezaevi haline getirilmiştir. Sert ve eleştirel bir film olan Duvar filminde, Tuncel Kurtiz ve Ayşe Emel Mesci dışındaki tüm oyuncular ilk kez kamera karşısına geçmişlerdir.Film 1983 Cannes Film Festivali Altın Palmiye ödülüne aday olmuştur.

Duvar Filmin Fragmanı:

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 yorum

ali 05 Mayıs 2010 - 20:50

kral yilmaz güneyden bir basyapit daha.

Cevapla

Yorum Bırakın