Ana sayfa Sinema Bağımsız Filmler No Man’s Land (Tarafsız Bölge)

No Man’s Land (Tarafsız Bölge)

No Man’s Land

Yönetmen : Danis Tanovic
Senaryo : Danis Tanovic
Oyuncular : Branko Djuric, Rene Bitorajac, Filip Sovagovi, Georges Siatidis, Serge-Henri Valcke, Katrin Cartlidge
Türü : Dram, Savaş
Yapımcı Firma : Noé Productions, Fabrica, Man’s Films, Counihan Villiers Productions, Studio Maj, Casablanca Film Production, Centre du Cinéma et de l’Audiovisuel de la Fédération
Yapım Yılı : 2001
Ülkesi : Bosna-Hersek, Slovenya, İtalya, Fransa, İngiltere, Belçika
Süresi : 98 dakika

Filmin Konusu:
Bosna-Hersekli belgesel yapımcısı Danis Tanovic‘in yazıp yönettiği “No Man’s Land“, 1993 yılında Bosna Savaşı’nda kendilerini düşman hatları arasındaki tarafsız bölgede terkedilmiş bir siperin içinde bulan Bosnalı ve Sırp askerlerin öyküsünü anlatıyor.

No Man's Land
No Man’s Land (Tarafsız Bölge)

Birbirlerine karşı savaşan bu askerler, bir yandan birbirlerini öldürmek için fırsat kollarlarken bir yandan da içinde bulundukları kötü durumdan kurtulmak için zorunlu olarak iş birliği yaparlar.İkisinin de kendi taraflarından yardım istemesi üzerine devreye Birleşmiş Milletler Barış Gücü ve medya girer ve olay uluslarası bir boyuta ulaşır.

No Man's Land
En İyi Yabancı Film Oscarlı No Man’s Land (Tarafsız Bölge)

Yönetmen Danis Tanovic‘in “Bu filmin amacı ne suçlamak ne de yanlış yapanları sergilemek, amaç savaşın her türlüsüne karşı çıkmak ve sesimizi yükseltmek. Bu, benim şiddetin her türüne baş kaldırış şeklim…” diye nitelendirdiği film 2002 yılında “En İyi Yabancı Film Oscar” ödülünü almıştı.

No Man’s Land (Tarafsız Bölge) Fragmanı:

1 YORUM

  1. bu film; yakın tarihte meydana gelmiş, balkan coğrafyasını derinden etkileyen bosna savaşının tarafsız anlatıldığı fakat klasik savaş karşıtı filmlerden de balkan absürtlüğü ve avrupa sinemasının kendine has tadı ile eğlenceli bir şekilde ayrılan iyi bir seyirlik.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın