Sinema Ve Sanat Dünyası “Aniden” Galasında Buluştu

Yazan: Ayşe Ebru

Sinema ve sanat dünyası, yönetmen ve senarist Melisa Önel’in ödüllü filmi “Aniden” için bir araya geldi. Melisa Önel ve senarist Feride Çiçekoğlu’nun yanı sıra filmin oyuncularından Defne Kayalar, Öner Erkan, Şerif Erol ve Esra Kızıldoğan’ın katılımıyla Nike sponsorluğunda Hope Alkazar Beyoğlu’nda düzenlenen gecede, Aniden filminin galası yapıldı.

Türkiye prömiyerini Ankara Film Festivali’nde yapan Aniden’in başrol oyuncuları Defne Kayalar ve  Öner Erkan, “En İyi Kadın Oyuncu” ve  “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülüne layık görülmüştü. 

Yönetmenliğini Melisa Önel’in üstlendiği “Aniden” filminin vizyon öncesi galası gerçekleşti.

Aniden

Gösterildiği festivallerde övgü ile bahsedilen ve ödüllerle dönen film, bir Türk-Alman-Sırp ortak yapımı. Başrollerinde Defne Kayalar, Öner Erkan, Şerif Erol, Ayşenil Şamlıoğlu ve Dilan Çiçek Deniz’in paylaştığı filmin galası, 10 Aralık’ta Nike’ın ev sahipliğinde Hope Alkazar Beyoğlu’nda yapıldı. Yönetici yapımcıları arasında Sinan Eczacıbaşı ve Fırat İşbecer’in de bulunduğu Aniden’in galası sanat ve sinema dünyasının ünlü isimlerini de bir araya getirdi.

Aniden

Aniden Film ve Vigo Film’in yapımcısı olduğu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, senaryosunu Feride Çiçekoğlu ve Melisa Önel’in kaleme aldığı “Aniden”, 40’lı yaşlarında, bir anda koku duyusunu kaybeden Reyhan’ın, kendini bulabilmek için ortadan kaybolmasını konu ediniyor. Yarattığı görüntü ve ses dünyasıyla Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde adından söz ettirmeyi başaran, festivalin en beğenilen yapımları arasında yer alan film, eleştirmenlerden de tam not aldı. Uluslararası sinema televizyon kültür yayınlarından Variety’de editör Patrick Frater filmi “İnsan kendini Aniden bulduğunda” başlığıyla duyurmuştu.

Avrupa prömiyerini Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde (IFFR International Film Festival Rotterdam) yapan ve ardından Kuzey Amerika’nın en saygın film festivallerinden Vancouver Uluslararası Film Festivali’nde gösterilen Aniden, Türkiye prömiyerini Ankara Film Festivali’nde gerçekleştirmiş, bu festivalden başrol oyuncuları Defne Kayalar ve Öner Erkan en iyi oyuncu ödülleriyle dönmüştü.

Melisa Önel Hakkında

İzmir doğumlu Melisa Önel, ABD’deki Tufts Üniversitesi’ndeki lisans eğitimi sonrasında Film Çalışmaları yüksek lisansı ile eğitimine devam etti.

Fotoğraf sanatında kullandığı fotogratografik görsel anlatımını sinema alanına taşıyan Melisa Önel’in 2007 yılında çektiği ilk kısa filmi Omega Tilki, Hisar Kısa Film (2007) seçkisinde yer verilen 10 kısa filmden birisi oldu. Ardından ilk Belgesel filmini 2009 yılında çekti. Feminist aktivist Esmeray’ın hayatını konu alan Ben ve Nuri Bala (Me and Nuri Bala) ile 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden Altın Portakal ödülü aldı.  Melisa Önel’in ilk uzun metraj filmi olan Kumun Tadı (Seaburners) 2014 yılında Berlin Film Festivali’ndeki dünya galasından sonra Türkiye galasını 33. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma bölümünde yaptı. Omnibus bir film olan Kıyıdakiler (2016) yapımında kısa filmi ile yer aldı.

Kısa Sinopsis

Reyhan uzun yıllar Hamburg’da yaşadıktan sonra kocasıyla kısa bir süre için İstanbul’a dönmüştür. Hamburg’a geri dönüşlerinin arifesinde Reyhan koku alamadığını fark eder, doktor tetkikleri ciddi bir sağlık sorunu olabileceğini işaret ettiğinde ise Reyhan bunu kabullenmek yerine şehirdeki geçmişinin peşine düşer.

Aniden Film Künye

Yönetmen: Melisa Önel
Senaryo: Feride Çiçekoğlu, Melisa Önel
Oyuncular: Defne Kayalar, Öner Erkan, Şerif Erol, Ayşenil Şamlıoğlu, Dilan Çiçek Deniz, Aysel Yıldırım, Esra Kızıldoğan, Mehmet Bilge Arslan
Yapımcılar: Alara Hamamcıoğlu Bayraktar (VİGO FİLM), Melisa Önel (ANİDEN FİLM)
Ortak Yapımcılar: Susanne Mann, Martin Rehbock, Paul Zischler (ZISCHLERMANN FILM), Jelena Angelovski, Ivan Pribicevic (DIGITALKRAFT)
Yönetici Yapımcılar: Sinan Eczacıbaşı, Fırat İşbecer 
Görüntü Yönetmeni: Meryem Yavuz
Kurgu: Özcan Vardar
Sanat Yönetmeni: Natali Yeres
Özgün Müzik: Branislav Jovancevic
Yardımcı Yönetmen: Cansu Özaltun
Ses Kayıt: Nenad Sciban
Yardımcı Yapımcı: Thierry Lenouvel (Ciné-Sud PROMOTION)
Yürütücü Yapımcı: Önder Önsal 
Cast Direktörü: Ezgi Baltaş
Ses Tasarım Supervizörü: Nico Berthold
Ses Tasarım: Timo Lindemann

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir