Sinema Perdesinde Aralıksız Dizi Keyfi: “Arkası Şimdi!”

Yazan: Gökçe Erdoğan

Pera Film, pandemi ile online platformlara ve bilgisayar ekranlarına sıkışan izleme deneyimini yeniden sinema perdesine taşıyor. Aralıksız dizi gösterimlerinden oluşan Arkası Şimdi! başlıklı program, 29 Eylül – 23 Ekim tarihleri arasında Pera Müzesi’nde ücretsiz izlenebilir.

Pera Müzesi Film ve Video Programları, dizilerden oluşan programı Arkası Şimdi! ile salon gösterimlerine geri dönüyor. İnternet yapımlarının giderek arttığı, büyük film festivallerinin dahi yarışma bölümleri oluşturduğu bir format olarak diziler, son yıllarda birçok önemli yönetmenin de filmografisine girmeye başladı. İlki 2019’da gerçekleştirilen Arkası Şimdi!’nin ikinci programında, Avustralya ve ABD’den, yapım yılı 2014’ten 2018’e yayılan beş dizi izleyicilerle buluşuyor. 

Aile ve birey mercek altında

Stand-up gösterileri Nanette ve Douglas ile tanınan Avustralyalı komedyen Hannah Gadsby, Hannah Gadsby’nin OZ’u adlı yapımda, ülkesinin ulusal kimliğini keşfe çıkıyor. Keskin zekâsı ve her şeyin derinine inme arzusuyla kıtanın dört bir yanını dolaşan Gadsby, bu sürecin sonunda Avustralya kimliğine dair bilinen her şeyi baştan tanımlıyor.

Ödüllü filmi 52 Salı ile çok konuşulan Sophie Hyde’ın imzasını taşıyan Lanet Adelaide, Güney Avustralya’nın Adelaide şehrinde yeniden bir araya gelen bir ailenin hikâyesini anlatıyor. Annelerinin evi satacağını öğrenen aile mensuplarının, birliktelik duygularını kaybederek kaosun içine sürüklenmesini konu alan dizi, geçmişle yüzleşme halindeki altı karakterin bakış açısından anlatılıyor.

Karşınızda, Desmondo Ray! karanlık bir dünyada aşkı arayan tuhaf bir adamın hikayesini konu alıyor. Aşkın en beklenmedik yerden çıkabileceğini, karanlık ve kasvetli bir dünyada dahi kalbin her zaman yıldızları takip etmesi gerektiğini gösteren animasyon dizinin yönetmenliğini Steve Baker üstleniyor.

Dinette

Kadın sinemacılardan dizi skeçler

Yönetmen Shaina Feinberg, kadınlar ve kuirlerden oluşan bir arkadaş grubunu odağına alan Dinette dizisinde, gerçekleri sakınmadan söyleyen bir oyuncu kadrosuyla kırılgan maskülinite ve patriyarka konularını skeçler halinde işliyor. 

Sarah Silverman’ın yapımcılığını üstlendiği Lütfen Anla Beni ise her bölümde birbiriyle taban tabana zıt iki komedyeni gerçek bir terapist ile karşı karşıya getiriyor. Terapist seansı yürütmeye çalışırken iki sevgili ya da kardeşi canlandıran komedyenler bu kurgulanmış ilişkinin çılgınlığını gözler önüne seriyor. Böylece izleyiciyle kurgusal bir ekran ortaklığı oluşturuluyor. 

Arkası Şimdi! programı, 29 Eylül – 23 Ekim tarihleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz izlenebilir.  

(Bu program kapsamındaki gösterimler ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm gösterimler 18+ uygulamasına tabidir.)

Film Detayları

Hannah Gadsby’nin OZ’u (Hannah Gadsby’s OZ)

Yönetmen: Matthew Bate
Oyuncular: Hannah Gadsby, Dan Boyd, Joan Ross, Sue Kneebone, Rosemary Laing
Avustralya, 2017, 3 bölüm, 85′, HDD, renkli
İngilizce; Türkçe altyazılı

Avusturalyalı stand-up komedyeni ve gizli sanat uzmanı Hannah Gadsby, keskin zekası ve her şeyin derinine inme arzusuyla kıtanın dört bir yanını dolaşarak Avusturalya’nın ulusal kimliğini keşfe çıkar. Hannah, ulusal kimliğin sanat tarihindeki gelişimini ilk yerleşim alanlarından federe devlet ve çokkültürlülük evrelerine kadar inceleyerek Avustralyalılara dair bilinen her şeyi baştan tanımlar.

Lanet Adelaide (Fucking Adelaide)

Yönetmen: Sophie Hyde
Oyuncular: Kate Box, Tilda Cobham-Hervey, Brendan Maclean, Audrey Mason-Hyde, Pamela Rab
Avustralya, 2017, 6 bölüm, 95′, HDD, renkli
İngilizce; Türkçe altyazılı

Adelaide’de yeniden bir araya gelen bir ailenin, annelerinin aile evini satacağını öğrendikten sonra tüm birliktelik duygularını kaybederek evde olmanın getirdiği görkemli kaosu açığa çıkarmasını altı farklı bakış açısından anlatan bir komedi-dram dizisi.

Karşınızda, Desmondo Ray! (This is Desmondo Ray!)

Yönetmen:  Steve Baker
Oyuncular: Shari Sebbens, Romy Poulier, Luisa Prosser, Jack Henry
Avustralya, 2017, 6 bölüm, 45′, HDD, renkli
İngilizce; Türkçe altyazılı

Desmondo Ray’in foyası meydana çıkıyor. Desmondo, çok konuşulan tanışma videosuna kimsenin yanıt vermemesinin yarattığı hayal kırıklığının ardından kendini, dünyanın öbür ucundaki küçük Forgotten Falls kasabasının eteklerindeki harabe bir apartmanda tek başına yaşarken bulur. Film ekibi Desmondo’nun belgeselini çekerken evinin nasıl yandığının gizemine ve yangından ağır yanıklarla kurtulan dul babasının durumuna ilişkin hazin sırları da öğrenmeye çalışır. Onlar derine indikçe Desmondo da hiçbir şeyin ona zarar veremeyeceği kendi hayal dünyasında o kadar derine iner. Ancak kendinden emin bir genç kadın Desmondo’ya çıkma teklif ettiğinde dünyası alt üst olur ve birden bire flört basamaklarını tırmanmak zorunda kalır. Desmondo büyük randevusunun ardından aşkın en beklenmedik yerden çıkabileceğini, karanlık ve kasvetli bir dünyada dahi kalbinin her zaman yıldızları takip etmesi gerektiğini öğrenir.

Dinette

Yönetmen: Shaina Feinberg
Oyuncular: Maeve Higgins, Monique Moses, Drae Campbell, Mona Chalabi, Donna Wood, Jude Dry
ABD, 2018, 2 sezon, 12 bölüm, 132′, HDD, renkli
İngilizce; Türkçe altyazılı

2017’nin son günlerinde bir bağlılık yemini seremonisi için bir araya gelen, kadınlardan ve kuirlerden oluşan bir arkadaş grubunu odağına alan Dinette dizisinde, kırılgan maskülinite ve patriyarkayı ansambl bir oyuncu kadrosuyla işleyen skeçler, Shaina Feinberg yönetmenliğinde seyirciyle buluşuyor.

Lütfen Anla Beni (Please Understand Me)

Yönetmenler: Steven Feinartz, Ahamed Weinberg
Oyuncular: Sarah Silverman, Ahamed Weinberg, Punkie Johnson, Mo Collins, Chad Damiani
ABD, 2018, 5 bölüm, 56′, HDD, renkli
İngilizce; Türkçe altyazılı

Birbiriyle taban tabana zıt komedyenler, gerçek terapistlerle aynı odaya konur. Terapist seansı yürütmeye çalışırken komedyenler de bu kurgulanmış ilişkinin çılgınlığını gözler önüne serer.

1. Bölüm: Ahamed ve Punkie
Ahamed (Ahamed Weinberg), terapiye pek de yanaşmayan kız arkadaşı Punkie’yi (Punkie Johnson) çift terapisine götürerek aralarındaki kültürel farklılıkları ve cinsel hayatlarında yaşadıkları sorunları aşmak için son bir kez şansını dener.

2. Bölüm: Rory ve Natalie
İki kardeş Rory (Rory Scovel) ve Natalie (Natalie Palamides), babalarının vefatından sonra mirası olay çıkarmadan paylaşabilmek için eğitimli bir profesyonelden yardım alırlar.

3. Bölüm: Ismael ve Steph
Ismael (Ismael Loutfi), Steph (Steph Tolev)’in kendi kültürüne saygı duymadığını hissederken, Steph de Ismael’in bazı alışkanlıklarının kendi sınırlarını aştığını düşünür. Bu nedenle çifte terapi yolu görünür.

4. Bölüm: Frederick ve Maureen
Talk show sunucusu Frederick (Fred Melamed) ve yeni eşi Maureen (Mo Collins), Frederick’in şişkin egosu ve Maureen’in giderek güçlenen annelik içgüdüleri gibi sorunları aşmak için lisanslı bir terapistten yardım alırlar.

5. Bölüm: Chad ve Juzo
Süpürge Ustası (Chad Damiani) ve çırağı (Juzo Yoshida), bir elektrikli süpürge satıcısının cazibesi karşısında en büyük manevi sınavlarını verirler.

Karşınızda, Desmondo Ray!

Gösterim Programı
Arkası Şimdi! 29 Eylül – 23 Ekim 

29 Eylül Çarşamba
19.00 Lütfen Anla Beni (56′)

6 Ekim Çarşamba
19.00 Karşınızda, Desmondo Ray! (45′)

8 Ekim Cuma
19.30 Hannah Gadsby’nin OZ’u (85′)

9 Ekim Cumartesi
15.00 Dinette, 1. sezon (73′)
16.45 Dinette, 2. sezon (58′)

13 Ekim Çarşamba
19.00 Lütfen Anla Beni (56′)

15 Ekim Cuma
19.30 Lanet Adelaide (95′)

16 Ekim Cumartesi
15.00 Dinette, 1. sezon (73′)
16.45 Dinette, 2. sezon (58′)

20 Ekim Çarşamba
19.00 Karşınızda, Desmondo Ray! (45′)

22 Ekim Cuma
19.30 Hannah Gadsby’nin OZ’u (85′)

23 Ekim Cumartesi 
15.30 Lanet Adelaide (95′)

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın