SineBU Zamları Tepkiyle Karşılandı!

Yazan: Gamze Çakan

Türkiye’nin önde gelen sinema kulüplerinden biri olan Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü diğer adıyla Bü(s)k, kurulduğu 1962 yılından bu yana sinema alanında faaliyet gösteriyor. Düzenlediği atölyeler ve film gösterimleri, çıkardıkları fanzin ve sinema dergileri ile sinema sanatına katkı sağlayan bu kulüp, üniversite kapsamında bir sinema bölümü olmamasına rağmen Nuri Bilge Ceylan, Emin Alper, Derviş Zaim gibi pek çok yönetmenin yetişmesine katkıda bulundu. 2015 yılında açılan SineBU isimli sinema salonuyla Avrupa Sineması başta olmak üzere pek çok bağımsız filmin gösterilmesine fırsat sunan kulüp, AVM’lere sıkışmış sinemalara karşı etkili bir alternatif sağlıyor.

Haftanın beş günü Başka Sinema ile işbirliği çerçevesinde, Boğaziçi mensupluğu aranmaksızın herkese açık bir şekilde bağımsız film gösterimleri yapılan salonda, diğer iki gün ise çeşitli sinema etkinliklerine yer veriliyor. Ancak, Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Kurulu, 2 Ekim tarihinde bilet fiyatlarına yaptığı zamla bu süreci sekteye uğratmış durumda. Özellikle üniversite dışından gelen sinemaseverlerin sayısının düşme tehlikesiyle birlikte, Eurimages (Avrupa Sinema Destek Fonu) tarafından verilen fonun kesilme ihtimali endişe verici düzeyde.

#sinebuhepimizin 

Bü(s)k ve SineBU ile görüş alışverişinde bulunulmadan alınan zam miktarları, sinema salonunun uzun vadedeki varlığını ve kulüp faailyetlerinin devamlılığını zora sokabilecek düzeyde. Yapılan zamlar şu şekilde:

  • Tam bilet 17TL -> 28TL,
  • Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Bileti 4TL -> 5TL,
  • Öğrenci Bileti 7TL -> 10TL,
  • Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü Üye Bileti 2TL -> 4TL,
  • Mezun Öğrenci için Bilet 12TL -> 23TL

Neredeyse iki kat oranında olan bu zamlar, Bü(s)k, SineBU, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve İstanbul’daki sinemaseverler tarafından tepkiyle karşılandı. Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Kurulu’nun zam kararından vazgeçmesi amacıyla bir imza kampanyası başlatıldı. Perşembe ve cuma günleri New Hall önünde stand açmakta olan Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü, sosyal medya üzerinden de #sinebuhepimizin hashtag’i ile bir kampanya başlattı.

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü’nün bu konuyla ilgili olarak yaptığı duyuru ve hazırlanan video aşağıda yer almaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Kurulu tarafından,02.10.2019 tarihinde SineBU ve Bü(s)k’e danışılmadan bilet fiyatlarına getirilen zamlar okulumuzun sinema kültürüne ciddi zarar vermektedir ve SineBU’nun geleceği hakkında endişe yaratmaktadır.

Bu gelen zamların ardından Sinema kulübü olarak biz, üyelerimize verdiğimiz indirim sözünü tutamaz hale gelerek dolandırıcı konumuna düşürüldük.

Aynı zamanda seyirci sayısına bağlı olarak alınan Eurimages fonu yeni zamlarla birlikte tehlikeye düşmüş durumda. Bu fon, salonun okula herhangi bir yük olmadan kendi sistemini devam ettirmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Siz de bu, sonuçları düşünülmeden alınan karara karşı bize destek olmak isterseniz;
Sosyal medya üzerinden #sinebuhepimizin hastagi üzerinden paylaşım yapabilir, [email protected] mail adresi üzerinden bu konudaki şikayetlerinizi dile getirebilir ve perşembe ve cuma günleri New Hall önündeki standımıza gelip imza verebilirsiniz.

Bü(s)k-Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın