Selcen Ergun’un İlk Filmi “Kar ve Ayı” Dünya Prömiyerini Toronto’da Yapacak

Yazan: Ayşe Ebru

Selcen Ergun’un ilk uzun metrajlı filmi “Kar ve Ayı”, dünya prömiyerini bu sene 8-18 Eylül tarihlerinde yapılacak 47. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştirecek.

“Kar ve Ayı”, dünya sinemasının köklü festivallerinden Toronto Uluslararası Film Festivali’nin önemli keşif filmlerine yer verilen Discovery Bölümü’ne bu sene Türkiye’den seçilen tek yapım oldu. Selcen Ergun’un yönettiği ve senaryosunu Yeşim Aslan’la beraber yazdığı filmin başrollerinde Merve Dizdar ve Saygın Soysal yer alırken onlara Asiye Dinçsoy, Erkan Bektaş, Derya Pınar Ak, Onur Gürçay ve Muttalip Müjdeci eşlik ediyor. Psikolojik gerilim unsurları taşıyan ‘Kar ve Ayı’da kışın bitmek bilmediği uzak bir kasabaya atanan genç bir hemşirenin oradaki erk ilişkileri, sır ortaklıkları ve şüpheyle yüzleşme hikayesi anlatılıyor.

Türkiye-Almanya-Sırbistan ortak yapımı olan “Kar ve Ayı”nın çekimleri 2020 yılı kış aylarında Artvin – Şavşat bölgesinin zorlu koşullarında gerçekleştirildi. Film Eurimages, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Medienboard Berlin Brandenburg, Almanya Hamburg Schleswig-Holstein ve Sırbistan Film Merkezi destekleriyle tamamlandı. ‘Kar ve Ayı’, proje aşamasında Köprüde Buluşmalar ve Bosphorus Film Lab’tan birçok ödül kazandı. Görüntü yönetmenliğini Florent Herry’nin üstlendiği, kurgusunu Çiçek Kahraman’ın gerçekleştirdiği filmin müziklerinde Erdem Helvacıoğlu imzası bulunuyor.

Kar ve Ayı

Kar ve Ayı

Künye

Yazan ve Yöneten: Selcen Ergun
Ortak Senarist: Yeşim Aslan
Yapımcılar: Nefes Polat (Nefes’ Films) – Selcen Ergun (Albino Zebra Film) Ortak Yapımcılar: Michael Eckelt (Riva Filmproduktion GmbH, Almanya), Miloš Ivanović – Andrijana Sofranić Šućur (Set Sail Films, Sırbistan), TRT, Ezgi Mola,
Florent Herry, Tolga Yolcu, Hasan Ormanlar – Nail Aydın (Set Pozitif Filmcilik)
Görüntü Yönetmeni: Florent Herry
Kurgu: Çiçek Kahraman
Müzik: Erdem Helvacıoğlu
Ses Tarasımı: Cenker Kökten
Renk Düzenleme: Pascal Nowak
Sanat Yönetmeni: Osman Özcan

Oyuncular

Aslı: Merve Dizdar
Samet: Saygın Soysal
Cemile: Asiye Dinçsoy
Hasan: Erkan Bektaş
İmre: Derya Pınar Ak
Hayri: Onur Gürçay
Mahmut: Muttalip Müjdeci

Sinopsis

Karlarla kaplı, uzak bir kasaba… Yollar kar yüzünden kapalı. Soğuk. Bu sene kış, neredeyse gerçeküstü bir şekilde bitmek bilmemiş. Cemre, her yere çoktan düşmüş de sanki buraları kazara atlamış, uğramamış gibi. Kış uykusundan erken uyanan, çevredeki hayvanları telef eden ayı hikayeleri kulaktan kulağa yayılmış. Uyanan ayıları kimse gerçekten görmemiş olsa da, yakında kasabaya da gelecekleri korkusu sarmış herkesi. Genç bir hemşire olan Aslı, mecburi hizmet için buraya yeni atanmıştır. Kasabadan bir adam olan Hasan, soğuk bir gece ortadan kaybolur. Jandarmanın en büyük derdinin karakola dadanan yarasalar olduğu bu küçük kasabada, bir gece ansızın ortadan kaybolan bir adam türlü türlü dedikodunun yayılmasına neden olur. Aslı, kendisini adım adım su yüzüne çıkan erk ilişkilerinin, sır ortaklıklarının ve şüphenin içinde bulur.

Yönetmen Biyografi

Selcen Ergun
Kar ve Ayı

Ankara’da doğdu. 2005 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı programından yüksek lisans derecesi aldı. Ardından, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde sinema alanında yüksek lisansını tamamladı. Berlin Film Festivali, Berlinale Talents ve Nipkow Artist-in-Residence mezunudur. ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde görsel dil, kompozisyon, fotoğraf, senaryo ve proje geliştirme dersleri verdi. 2006 yılından sonra, Türkiye’nin önemli yapım evleriyle çeşitli projelerde yönetmen yardımcısı olarak çalışmanın yanı sıra, uluslararası projelerde de deneyim kazandı. Reha Erdem’in ‘Hayat Var (2008)’ ve ‘Kosmos (2010)’ filmlerinde yardımcı yönetmen olarak görev aldı. ‘Karşılaşma’ ve ‘Güneşli Bir Gün’ isimli kısa filmleri, Los Angeles, Münih, Boston, LUCAS Frankfurt, Brüksel, !f İstanbul, Ankara, Adana Altın Koza başta olmak üzere birçok uluslararası festivalde gösterildi ve ödül aldı. ‘Karşılaşma’ kısa filmi New York Digital Film Academy Yaratıcılık Ödülü’nün sahibi oldu. Selcen Ergun, 2010 yılında bu yana pek çok reklam filmi ve internet serisi çekti. 2019 yılında
Medienboard Berlin Artist-in-Residency’ye seçildi. Kar ve Ayı, ilk uzun metraj çalışması olup Eurimages destekli Türkiye, Almanya ve Sırbistan ortak yapımıdır. Berlin Film Festivali Berlinale Talents Senaryo Geliştime Atölyesi, Cannes Film Festivali La Maison Des Scénaristes, Nipkow Artist- in-Residence Sanatçı Programı ve First Films First’de geliştirilmiştir. ‘Kar ve Ayı’nın yapımını gerçekleştirmek üzere Albino Zebra Film’i kurmuştur.

Filmografi

KAR VE AYI, 2022, Senarist, Yönetmen, Yapımcı Toronto Uluslararası Film Festivali 2022, Discovery,
GÜNEŞLİ BİR GÜN, 2012, Kısa Film / Senarist, Yönetmen, Yapımcı
KARŞILAŞMA, 2008, Kısa Film / Senarist, Yönetmen

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir