Zamani Barayé Masti Asbha (Sarhoş Atlar Zamanı)

Yazan: Ayşe Ebru

Sarhoş Atlar Zamanı

Yönetmen: Bahman Ghobadi
Senaryo: Bahman Ghobadi
Oyuncular: Ayoub Ahmadi, Rojin Younessi, Amaneh Ekhtiar-dini, Madi Ekhtiar-dini, Kolsolum Ekhtiar-dini
Türü:
Drama
Yapımcı Firma: Bahman Ghobadi Films, Farabi Cinema Foundation, MK2 Productions
Yapım Yılı: 2000
Ülkesi: İran
Süresi: 80 dakika

Filmin Konusu:
Cannes Film Festivali’nde, yönetmeni Bahman Ghobadi‘ye “Altın Kamera Ödülü” ve FIPRESCI Ödülü kazandıran Sarhoş Atlar Zamanı, İran – Irak sınırına yakın bir köyde çok zor koşullarda yaşayan 5 kardeşin öyküsünü anlatıyor. Annelerini kaybeden kardeşlerin, kaçakçılık yapmak için uzaklara giden babaları da ölünce tüm sorumluluk Ayoub’e kalmıştır.

Sarhoş Atlar Zamanı
Zamani Barayé Masti Asbha (Sarhoş Atlar Zamanı)

Diğer kardeşlerinin geçimini sağlamanın yanı sıra sakat olan kardeşi Madi’nin ameliyat parasını da karşılamak için kardeşi Ameneh ile birlikte pazarda çalışan Ayoub bir yandan parayı denkleştirmeye çalışırken diğer yandan ablası Rojin, Madi’yi ameliyat ettirmeyi kabul eden bir Iraklı ile evlenmeyi kabul eder. Bu söze rağmen Iraklı erkeğin ailesi Madi’yi sınırdan geçirmeyi reddederek onu bir katırla birlikte geri gönderir.

Sarhoş Atlar Zamanı
Zamani Barayé Masti Asbha (Sarhoş Atlar Zamanı)

Ayoub bu duruma rağmen kardeşini ameliyat ettirmekte kararlıdır. Amcasının katırını alarak kaçakçılık yapanların arasına katılmaya karar verir. Amacı sınırın diğer tarafına geçerek Madi’nin ameliyatını yaptırmaktır. Gerçek olaylara dayanan film ismini, sınırı geçen atlara soğuğa dayanmaları için viski verilmesinden alır. 2001 yılında “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında İran’ın Akademi adayı olmuştur.

Filmin Fragmanı:

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 yorum

amelie 31 Mayıs 2009 - 23:45

iranın dahi yünetmeni Bahman Ghobadi’den enfes bir film daha.Bu filmmi izlerken içini çok acıyacak.Dünyada bunlar yaşanırken koltuğumuza gömülüp bu filmi izlemek sizi rahatsız edecek

Cevapla

Yorum Bırakın