Pembe Hayat KuirFest Hafta Sonunu Tütün Deposu’nda Açıyor!

Yazan: Gamze Çakan

26, 27, 28 Ocak tarihlerinde, IDEA Kadıköy, Tasarım Atölyesi Kadıköy ve Tütün Deposu‘nda yedinci kez takipçileriyle buluşacak olan festival, bu yıl da film gösterimleri başta olmak üzere atölye, panel ve söyleşilerden oluşan programıyla, LGBTİ+ hakları mücadelesinde sanat aracılığı ile sözünü söylemek üzere yola çıkıyor. Festival ayrıca, LGBTİ+ bireylerin sanatsal üretimde daha çok yer alarak kendi hikayelerini anlatmalarına özel bir önem veriyor.

Festivalde bugün Sansürün Sınırın Ötesinde: Ermenistan LGBTİ Sineması bölümü izleyicilerle buluşacak. Bölüm kapsamında, Uluslararası Erivan Altın Kayısı Film Festivali’nde programdan çıkarılan iki LGBTİ filmi, ‘Beni Dinle: Nefretin Ötesinde Anlatılmamış Hikayeler’ (Listen to Me: Untold Stories Beyond Hatred, 2016) ve ‘Kayısı Bahçeleri’ (Apricot Groves, 2016) gösterilecek.

Altın Kayısı Film Festivali’nde sansüre uğrayan filmlerden ilki, Pink Armenia Derneği’nin yapımına katkı sunduğu ve KuirFest’in SPOD (Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği) ile ortaklaşa göstereceği ‘Beni Dinle’, kamerasını çocukluklarından aileleriyle ilişkilerine, kendi içsel süreçlerinden, maruz kaldıkları toplumsal baskıya ve kimlik üzerine fikirlerine 10 LGBTİ bireyin deneyimlerine çeviriyor ve hikayelerini bizzat onların ağzından aktarıyor. Kayısı Bahçeleri ise çocukluğundan beri Amerika’da yaşayan trans erkek Aram’ın, kız arkadaşının ailesiyle tanışmak üzere Ermenistan’a gidişini ve “kız isteme” töreni için abisinin yardımıyla yaptığı hazırlıkları konu ediniyor. Film, sade anlatımıyla, gelenek, aşk, kimlik gibi temaları zarifçe tartışmaya açıyor.

Gösterimlerin ardından gerçekleşecek Sansürün Sınırın Ötesinde: Türkiye ve Ermenistan’da LGBTİ Hareketi başlıklı panelde Ermenistan ve Türkiye’de LGBTİ aktivizminin geçmişi ve bugünü Pink Armenia’dan Nvard Margaryan, Kyle Khandikian ile Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’nden Baran Ergenç’in ve Pembe Hayat KuirFest’ten Esra Özban’ın katılımıyla Karin Karakaşlı’nın moderasyonunda konuşulacak.

Ayrıntılı bilgi için: www.pembehayatkuirfest.org

TÜTÜN DEPOSU

13.00 Kayısı Bahçeleri
14.30 Beni Dinle
16.00 Sansürün Sınırın Ötesinde: Türkiye ve Ermenistan’da LGBTİ Hareketi

Bunlar da İlginizi Çekebilir