Omar ve Biz 35.Uluslararası Hayfa Film Festivali’nde Yarışacak!

Yazan: Gamze Çakan

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er‘in yaptığı Omar ve Biz festival yolculuğuna Hayfa Uluslararası Film Festivali’nin “Uluslararası Ana Yarışması”nda devam edecek.

Omar ve Biz’in yönetmenleri dünya prömiyerini 35. Varşova Film Festivali’nde yaptıktan yalnızca birkaç gün sonra Akdeniz’in en önemli sinema olaylarından Hayfa (Haifa) Film Festivali‘nde filmin gösterimine katılacak.

Cannes, Berlin, Venedik, San Sebastian gibi festivallerden ödülle dönen filmlerin Ana yarışmasında olduğu festivalde Polonyalı Yönetmen Krzysztof Zanussi‘n Jüri başkanı olarak görev alacak.

Omar ve Biz; Türkiye – Yunanistan sınırında yaşayan emekli komutan İsmet’in komşusu Sabri’nin hayatını kurtaran iki göçmeni evlerinde misafir etmeye başlaması ile istemediği iki yeni komşusuyla arasındaki derin çatışmalı hikâyeyi anlatıyor.

Omar ve Biz filmini izleyenler, oğlu Kemal’in kendisinden kaçarak Amerika’ya yerleşen ve uzun yıllar sınır görevi yaptıktan sonra yeni emekli olmuş bir askerin iki göçmenle komşu olmak zorunda kalması ile kendisini beklemediği olaylar içinde bulmasını takip ederken İsmet’in yaşadığı insani tecrübe ile politik bakış açısı, önyargılarıyla yüzleşmesi yolculuğuna tanık olacaklar.

Filmin ana karakterleri Omar ve Mariye’yi oynayan Taj Sher Yakub ve Hala Alsayasneh adında Türkiye’de geçici göçmen olarak yaşayan Suriye’li iki göçmen oyuncu tarafından canlandırılıyor. Filmin kadrosunda ayrıca Cem Bender, Menderes Samancılar, Uygar Tamer, Ushan Çakır, N’Sele Celia Sophie, Timur Ölkebaş, Ali Emrah Doğan, Volkan Girgin, Sedef Girgin ve Savaş Sezer yer alıyor.

Yapımcılığını Protim etiketiyle Mehmet Bahadır Er üstlendiği Omar ve Biz, Kültür Bakanlığı destekli ve TRT ortaklığı ile çekildi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın