Nuri Bilge Ceylan, Şangay Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Başkanı Olacak!

Yazan: Gamze Çakan

Bu yıl 21.si düzenlenecek olan Şangay Uluslararası Film Festivali’nde jüri başkanlığı görevini, ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan‘ın üstleneceği resmi olarak duyuruldu. 15-24 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek festival kapsamında Altın Kadeh (Golden Goblet) Ödülleri sahiplerini bulacak.

Nuri Bilge Ceylan’ın yürüteceği jüri başkanlığı görevini daha önce Luc Besson, Chen Kaige, Wong Kar-wai, Danny Boyle, John Woo, Jean-Jacques Annaud, Tom Hooper, Gong Li, Andrei Zvyagintsev, Emir Kusturica, Cristian Mungiu ve Jiang Wen gibi ünlü yönetmenler de üstlenmişti.

Shangay Uluslararası Film Festivali’nden yapılan açıklamada, Türkiye’nin “ulusal hazinesi” olarak kabul edilen Nuri Bilge Ceylan’ın bugüne kadar altı filmiyle yer aldığı Cannes Film Festivali’nde, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Film” ve “Jüri Özel Ödülü” sahibi olduğu belirtildi.

Festival komitesi ayrıca ünlü yönetmen hakkında şu ifadeleri kullandı: “Ceylan’ın kendine özgü bir film dili var. Yaşam yolculuğunu derin bir objektifle anlatıyor ve felsefi düşüncesini net bir şekilde ifade ediyor ve izleyicilerine hayatın gerçeklerini şiirsel kelimelerle ve edebi bir anlatımla sessizce gösteriyor.”

“İklimler”, “Uzak”, “Üç Maymun”, “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmleriyle Cannes Film Festivali’nin favori yönetmenlerinden biri olan Nuri Bilge Ceylan en son geçtiğimiz sene çektiği “Ahlat Ağacı” filmiyle de festival izleyicilerinden alkış almıştı.

21. Şangay Uluslararası Film Festivali, bu yıl 14-25 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir