Kundura Sinema’dan 16. İstanbul Bienali’ne Paralel Özel Gösterimler: Hakikatten Uzaklaştıkça

Yazan: Gamze Çakan

Türkiye’nin endüstriyel kültür mirası Beykoz Kundura’da yer alan Kundura Sinema, yeni sezonu 16. İstanbul Bienali Paralel Etkinlikleri kapsamında gerçekleştireceği özel film gösterimleriyle başlatacak.

Kundura Sinema, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği 16. İstanbul Bienali Paralel Etkinlikleri kapsamında 14 Eylül – 9 Kasım tarihleri arasında “Hakikatten Uzaklaştıkça” başlıklı film programına ev sahipliği yapacak. Pia Chakraverti-Wuerthwein ve S. Buse Yıldırım küratörlüğünde dört kısa ve bir uzun metrajlı filmden oluşan özel seçki insan faaliyetlerinin gezegen üzerindeki ilişkisi ve etkisine odaklanarak 16. İstanbul Bienali’nin bu seneki “Yedinci Kıta” temasına göndermede bulunuyor.

Beykoz Kundura Kültür Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım ve Kundura Sinema Danışma Kurulunda yer alan küratör Pia Chakraverti-Wuerthwein seçki ile ilgili olarak “Geçmişte imkansız, saçma veya gerçeküstü gördüğümüz, iklimin bozulmasının karşısında açıklayamadığımız olaylar için mitolojiye veya irrasyonel açıklamalara ihtiyacımız var. Hakikatten Uzaklaştıkça programımızda, çağdaş dünyaya hitap etmenin bir aracı olarak mit ve fantaziyi kullanan sanatçıların uygulamalarını araştırıyoruz. Kentsel bozulmadan, insanlık ve çevresi arasındaki ilişkiye kadar çeşitli konuları ele alan sanatçıların hikayesi genellikle kendi biyografileri ve vücutlarına dayanıyor ve eserler boyunca doğal ortam kişiselleştiriliyor” yorumunda bulundular.

“Hakikatten Uzaklaştıkça” Gösterim Programı

14 Eylül – 9 Kasım 2019
Her Cumartesi (14, 21, 28 Eylül | 5, 12, 19, 26 Ekim | 2, 9 Kasım)

13:30 – 15:30 Kısa filmlerin gösterimleri
17:00 – 18:30 Uzun metraj filmin gösterim saati

Flow
Su Ming-Yen (2018, 29:00)
Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Beyond the North Winds: A Post Nuclear Reverie
Natalie Cubides-Brady (2019, 24:00)
Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz

The Open Forest
Barbara Marcel (2017, 24:35)
Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz

And What is the Summer Saying
Payal Kapadia (2018, 24:00)
Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz

Leviathan
Lucien Castaing-Taylor and Verena Paravel (2012, 1:27:00)
Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz

Ücretsiz gerçekleşecek etkinliğe katılmak için kayıt yaptırılması gerekmektedir. Seçilen filmi izlemeye gelmeden önce; isim-soyisim, gitmek istenilen filmin adı ve gösterim tarihini belirterek [email protected] adresinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir