“Kore Film Arşivi”ndeki 200’den Fazla Filmi YouTube’da İzleyebilirsiniz!

Yazan: Gamze Çakan

“Kore Film Arşivi”nin YouTube Sayfasında 200’den Fazla Film

Parasite’ın Cannes Film Festivali’yle başlayan ve Akademi Ödülleri’yle devam eden ödül sezonu boyunca, yönetmen Bong Joon Ho yaptığı açıklamalarla tüm dünyadaki sinefilleri Güney Kore Sineması’nı tanımaları için cesaretlendirdi. “Kore Film Arşivi” de 200’den fazla Güney Kore filminin ücretsiz olarak izlenebileceği resmi YouTube sayfasıyla bu süreci kolaylaştırıyor. Bu muazzam içeriğe dikkati ilk olarak The Guardian çekmişti.

Daha Fazla Oku: Savaş ve Darbelerden Sağ Çıkan Güney Kore Sineması ve 30 Güney Kore Filmi!

Arşivde yer alan filmlerin çıkış tarihleri 1930’lardan 1990’lara kadar değişiyor. Ancak koleksiyonun çoğunluğunu Güney Kore’nin 1960’lardaki Altın Çağı’nda ve Güney Kore hükümetinin sansür yasalarını gevşetmeye başladığı 1980’lerde çekilen filmler oluşturuyor. Listede Lee Chang Ho’nun ödüllü deneysel draması The Man With Three Coffins, Yoo Hyun Mok’un savaş sonrasında geçen filmi Aimless Bullet, Im Kwon Taek’in beğenilen yapımı The Surrogate Woman ve Hong Sang Soo’nun 1996 tarihli ilk filmi The Day a Pig Fell Into the Well başta olmak üzere Güney Kore Sineması’nın dev isimlerinin pek çok filmi yer alıyor.

Kore Film Arşivi

Aimless Bullet

Cannes Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen bir basın toplantısında Bong Joon Ho, Güney Kore film retrospektiflerini tüm dünyaya tanıtmak için aktif olarak çalışacağını açıklamıştı. Usta yönetmen ayrıca, “2006’da Kim Ki Young hakkında bir retrospektif görmeye gittim. Fransız sinema kütüphanesine gittim ve Fransız seyircilerin filmleri gerçekten sevdiğini gördüğümde şaşırdım Bu olay beni çok etkiledi. Bugün Cannes’da Altın Palmiye’yi kazandım ancak bu ödülü alan tek Koreli yönetmen ben değilim.” sözleriyle sinemaseverleri Güney Koreli diğer yönetmenleri araştırmaları keşfetmeleri için teşvik etmişti.

Güney Kore Yeni Dalga Sineması’ndan keyif alanlar ve daha fazlasını isteyenler Kore Film Arşivi’nin YouTube sayfasını istedikleri zaman ziyaret edebilir.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir