‘Kırık Keman’ Fongogo’da Desteklerinizi Bekliyor!

Yazan: Gamze Çakan

İstanbul Devlet Tiyatroları’nda yürüttüğü oyunculuk kariyerinin ardından, sinemaya yönelen Ferit Çelik, kısa filmi Kırık Keman’ın çalışmalarına başladı. Bu çalışmalar kapsamında projeye destek sağlanması amacıyla Fongogo üzerinden de bir kampanya başlatıldı. Kampanyanın ayrıntıları aşağıda yer almaktadır.

***

Her gün işe giderken, dostlarımızla buluşurken veya hastanelerin acil servislerinde sıra beklerken onlarla karşılaşırız. Kimi zaman acır kimi zamansa tiksiniriz. Kim mi onlar? Evsizler… Onlar, her zaman evsiz değillerdi, trajik bir hayatın sonucunda sokaklarda yaşamaya başladılar yaşadıklarını bir nebze unutmak için alkole düştüler ve çoğumuzun tiksinerek baktığı insanlara dönüştüler.

Hikayemiz, bir evsizin çöpü karıştırırken bulduğu bir Kırık kemanla başlıyor. Evsiz çöpten bir keman değil tüm geçmişini, tutkularını, yaşama sevincini, nefretini, korkularını buluyor. O bir başkasının kırık diye çöpe attığı bu dünyanın en güzel tınılarından birine sahip enstrumana sıkıca bağlanıyor ve onu onarıyor. Bu filmde ‘Kaybeden’ diye tanımladığımız Evsiz’in, eski bir dostu olan kemanla geçirdiği zamanı, tutkularının yeşermesini ve geçmişini onarıp, yeniden bir keman virtüözüne dönüşmesini izleyeceğiz.

Sinopsis: Evsiz 45 yaşında sokaklarda yaşamaktadır. Sokaklarda karnını doyurmak için çöpleri karıştırırken kırılmış bir keman bulur. Bu kemanı alır ve onunla vakit geçirir, ona sıkı sıkıya bağlanır tamir eder. Evsiz bu kemanı onararak geçmişini de onaracaktır

Hikaye:
Sıradan bir gün, Evsiz 45 yaşında, vahşi doğa da yaşayan ve hayatta kalmak için yemek bulmak zorunda olan bir yaratık edasıyla sokak sokak dolaşmakta ve çöp konteynırlarını karıştırmaktadır, bir konteynıra gider bir sandviç bulur yarısını yer ardından yemek arayışına devam eder, bir başka sokakta bir başka konteynıra gider fakat burada onu bekleyen bir sürpriz vardır, bir Keman! Evsiz dehşete kapılır tüm iştahı kaybolmuştur, önce dokunmaya bile cesaret edemez ve hızla oradan uzaklaşır, fakat biraz ötede bir çöp kamyonunun yaklaştığını görür, hızla konteynıra gider ve ürkek hareketlerle kemanı bulunduğu konteynırdan alır ve yoluna devam eder.

Bir sahildedir, yarım kalan sandviçini yemekte ve anlamsızca kemanı süzmektedir, arkasında beliren çocuklar, sanki vahşi hayatta avını ondan çalmak isteyen sırtlanlar gibi yanaşırlar ve evsiz hızla oradan kaçar kemanı da alarak. O kemanla bir gece geçirir ve onu sokakta ki tüm tehlikelerden korur, onarır. Ertesi gün İstanbul Üniversitesi Devlet konservatuarı önündedir, kapının önünde elinde kemanlarıyla bekleyen bir çok çocuk vardır… Evsiz iç geçirir ve…

Flashback
35 yıl öncesidir, aynı okulda bir çocuk elinde kemanla sınav sırasını beklemektedir, içeride başka bir çocuk sınav olmakta ve ara sıra yanlış notalara bakmaktadır, bir süre sonra sesler kesilir kapı açılır ve dışarı ağlayan bir çocuk çıkar, sıra bekleyen çocuk titremektedir, onu içeri almak için kapıda beliren hocayla göz göze gelir ve elindeki kemanı yere atarak hızla oradan uzaklaşır.

Soğuk kış günü evsiz İstiklal Caddesi’nde kalabalığın içinde yürümektedir, cadde ışıl ışıldır, seyyar satıcılar, köşe başlarında müzik yapan alternatif gruplar, mağazalar, lokantalar… Evsiz yoluna devam eder ve biraz ileride Galatasaray Lisesi’nin önünde keman çalan 2 müzisyen görür, bir grup insan etrafına toplanmış keyifle onları dinlemektedir, evsiz durur ve zevkten dört köşe olmuşcasına onları dinler, müzisyenlerin parçaları biter ve kalabalık dağılır, Evsiz kemanını eline alır, omzuna sıkıştırır, önce bir tele vurur, ardından başka bir tele, akordunu yapıyordur ve çalmaya başlar, gözleri kapalıdır ve kendinden geçmiştir, dağılan kalabalık yeniden toplanır ve şaşkın gözlerle onu izler, dinlerler, parçanın ortasına doğru biraz önce keman ve violin çalan müzisyenler de ona katılır. Evsiz kendinden geçmiştir, bambaşka bir dünyadadır o artık, parça biter ve bir alkış kopar herkes onu alkışlamaktadır, Evsiz mahçup olmuş gibidir, utangaç tavırlarıyla önce onu alkışlayanları süzer ve hızla oradan uzaklaşır.

Ekip:

Senaryo/Yönetmen: Ferit Çelik
Görüntü Yönetmeni: Kaan Sarma
Yardımcı Yönetmen: Nurbahar Yıldız
Kamera: Muhammet Şahin
Kurgu: Mehmet Cem Eşmeoğlu
Storyboard: Çağdaş Elverişli

Ferit Çelik: 1992 yılında İstanbul Bahçelievlerde doğdu. İstanbul Aydın Üniversitesi GSF Drama ve oyunculuk bölümünden mezun oldu. Öğrenciliği sırasında, Çek Cumhuriyeti, Janacek Academy’de oyunculuk eğitimi aldı ve ardından Türkiye’ye dönüp çeşitli özel tiyatrolarda ve Devlet Tiyatrolarında ve televizyon dizilerinde rol aldı. İstanbul Aydın Üniversitesi Sinema ve Televizyon yüksek lisansı yapmaktadır ve istanbul Devlet Tiyatrolarında oyuncu olarak çalışmaktadır.

Kaan Sarma: 1993 yılında İstanbul’da doğdu. Beykent Üniversitesi Sinema Televizyon bölümünden mezun oldu. Öğrenciliği sırasında bir çok kısa film ve klipte yönetmenlik, görüntü yönetmenliği yaptı, SRM Prodüksiyonu kurdu. Eğitimine Beykent Üniversitesi Sinema Televizyon Yüksek lisansı programında devam etmektedir.

Muhammet Şahin: 1993 yılında İstanbul’da doğdu. Plato Film okulunda sinema eğitimi aldı ve bir çok televizyon dizisinde kameraman olarak çalıştı. Hala sinema filmleri ve televizyon dizilerinde kameraman olarak çalışmaya devam etmektedir.

Mehmet Cem Eşmeoğlu: 1991 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünde eğitimine devam ederken, televizyon dizilerinde reji gruplarında çalıştı. Dönemin çok tutulan dizisi Leyla ile Mecnunda uzun süre reji asistanlığı yaptı. Ardından reklam ajanslarında çalışarak çalışma hayatına devam etti, şuan İstanbul Aydın Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünde yüksek lisans yapmaktadır.

Nurbahar Yıldız: 1995 yılında İstanbul’da doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu, çeşitli yerel gazete ve televizyonlarda çalıştı. İstanbul Aydın Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Bu Destekler Nereye Gidecek?

Film ekipmanları kirası
Ulaşım giderleri
Yeme İçme
Belediyelerden çekim izni
Post prodüksiyon

* Haydi sizlerde Projemizin bir parçası olun ve birlikte bir film yapalım.
**Bizlere Maddi destekte bulunamasanız bile projemizi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

***

‘Kırık Keman’ projesinin hayata geçebilmesi için siz de destek olabilirsiniz. Projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ve katkıda bulunmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir